Neljapäev 23. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Paet: Gruusia majandus sai vähemalt 10 miljardise hoobi

18. august 2008, 14:42

Välisminister Urmas Paet käis visiidil
Gruusias, kus peaminister Lado Gurgenidzega arutati, et riigi majandus sai
konflikti tõttu vähemalt 10 miljardi kroonise hoobi.

„Gruusia majandus sai konflikti tõttu peaminister Lado Grurgednidze sõnul üle 10 miljardi Eesti krooni kahju. Sellesse pole arvestatud kaudset kahju, nagu usalduse vähenemine Gruusia majandusse, samuti investorite tekkinud hirm, mille tõttu investeeringud vähenevad, lisaks ka purustatud infrastruktuur. Veel sel laupäeval lasti õhku veel üks raudteesild Thbilisi lähedal,“ lausus välisminister Paet ministeeriumi pressikonverentsil täna ning lisas, et Gruusia loodab ka rahvusvahelisele Gruusia abistamise fondile, mille abil loodetakse riik uuesti üles ehitada.

Paeti sõnul on praeguses olukorras oluline saada kinnitus selle kohta, et Vene väed on tõesti asunud välja liikuma. „Oluline on see, et täidetaks rahukokkulepet, et väed oleksid seal, kus nad olid enne konflikti puhkemist. Kahetsusväärne on see, et Venemaa ei asunud vägesid välja viima koheselt pärast Venemaa presidendi Medvedevi teadaannet,“ märkis minister.

„Loodame, et konflikti äge osa saab lahenduse. Oma külaskäigu ajal Gruusiasse nägin nii põgenikelaagrit kui haiglat, samuti käisin Gori linna ümbruses. Gruusial seisab ees suur põgenikeprobleem. Praegu on neid vähemalt 120 000, kellest paljud on Gori linnast – nemad saavad asuda kodudesse tagasi pöörduma. Kuid palju on põgenikke ka Lõuna-Osseetiast ja Abhaasiast, neid on kuni 30 000. Need inimesed koju tagasi aga ei pääse,“ lausus Paet. Praegu on veel ööd soojad ja põgenike välilaagrites saab esialgu hakkama, kuid peagi saabub talv ning selle peale, kuidas põgenikele püsivamaid tingimusi saada, tuleb Paeti sõnul mõelda juba praegu.

Ministri sõnul puudub paljude inimeste kohta Gruusias ka info.“Palju inimesi on kadunud, info puudub. Samuti Lõuna-Osseetia piirkonda pole humanitaarkoridore eilse seisuga veel avatud, sealt võib ka leida veel kadunuks kuulutatud inimesi, samuti saaks siis asuda abi viima,“ märkis Paet.

Eesti saatis abilennukiga 5,5 tonni humanitaarabi ja hetkel käib välisministri sõnul uue saadetise komplekteerimine. „Valitsus eraldas esialgu 10 miljonit krooni, selles raames oleme võimelised abi andma,“ märkis Paet.

Välisministri sõnul tunnetas ta aga oma visiidi ajal Gruusias õhus pinevust ja kahtlusi. „Tunnetasin, et õhk on paks kuulujuttudest, kahtlustest, ärevusest. Kui käisin Goris, kuhu jõudmiseks tuli läbida neli Vene kontrollpunkti, millest viimane oli 45 km kaugusel Thbilisist, siis sealne Vene kindral oli arvamusel, et Gruusia plaanib neid kohe-kohe rünnata ja nemad peavad seepärast pidevalt valmis olema. Gruusia kontekstis oli see jutt aga ebaadekvaatne. Kuulujutte on liiga palju ja see on ainult hea, kui Vene väed võimalikult kiiresti lahkuksid, et rahvusvahelised väed saaksid vaatlema hakata,“ lisas minister.

Rahvusvahelises plaanis toimub homme Brüsselis NATO välisministrite kohtumine, kus arutatakse ka Gruusia olukorda. „Ka Euroopa Liidu välisministrite kohtumisel otsustati, et septembris võetakse see küsimus uuesti arutlusele,“ lausus Paet ning lisas, et poliitilises plaanis on Gruusial tulemas rasked läbirääkimised.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. September 2008, 13:09
Otsi:

Ava täpsem otsing