Laupäev 25. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Nahavähki aitab avastada lõhn

21. august 2008, 13:29

Kui olete kuulnud lugusid koertest, kes
suudavad välja nuuskida vähkkasvaja lõhna, siis need jutud ei pruugigi olla
muinasjutt.

Teadlased on leidnud viisi, kuidas naha lõhna järgi avastada kõige levinumat tüüpi nahavähki.

Inimese nahast eraldub sadu erinevaid kemikaale, millest paljud on ka lõhnavad. Teadlased võrdlesid tervete vabatahtlike nahast erituvate kemikaalide lõhnu lõhnadega, mida eraldas basaalrakulist nahavähki põdejate nahk. Nii oli võimalik välja sõeluda lõhn, mis on omane kasvajale, kirjutas The Guardian.

USAs Philadelphias asuva Monelli keemiakeskuse teadlane Michelle Gallagher sai eksperimentideks idee koeralugudest, milles väideti, et loomad suudavad lõhna järgi üles leida vähkkasvajaid. „Uurijad on oletanud, et kasvajad eritavad teatud lõhnu, me olime esimesed, kel õnnestus need ühendid kindlaks teha,“ ütles ta.

Nende uuringute tulemuseks võib tulevikus olla uudsed lõhnadel põhinevad nahavähi diagnoosimeetodid, mis on kiiremad ning teevad haigele vähem tüli.

Gallagher analüüsis lõhnu, mida leidus 11 baasrakulise vähihaige kasvaja kohal. Lõhnu võrreldi 11 terve inimese nahalõhnadega. Tulemused avalikustati Ameerika keemiaühingu aastakongressil Philadelphias.

Teadlased on oma meetodile esitanud patenditaotluse ning loodavad jõuda selleni, et lõhna järgi oleks võimalik tuvastada ka teisi nahavähi tüüpe.

Briti vähiuuringute keskuse teadusinfo koordinaator Lara Bennet hoiatas, et liiga palju ei tasu neist tulemustest veel loota, enne on vaja teha suuremahulisemaid uuringuid. „Meie nahk eraldab väga erinevaid keemilisi aineid ja neid lõhnu mõjutavad erinevad faktorid, näiteks ka keha piirkond, inimese vanus – need aga võivad muuta nahavähi lõhna abil diagnoosimise väga keeruliseks,“ ütles ta.

Briti dermatoloogide ühingu esindaja Nina Goad märkis aga, et nahavähkide diagnoosimine pole tänapäeval eriti problemaatiline – seda saab teha juba kasvaja välise vaatluse põhjal ning kui sellest ei aita, siis võimaldab biopsia kahtlusele alati kinnitust leida.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. October 2008, 16:35
Otsi:

Ava täpsem otsing