Laupäev 25. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Põhjala elektriturg tagab julgeoleku

Sirje Rank 22. august 2008, 00:00

Eriti Soome tegevust maksaks Eestil Liive sõnul tähele panna. "Soomlased teevad energialahendustes õigeid asju. Tuumajaamaga näiteks on nad kümnesse pannud pikalt enne, kui teised selle peale mõtlema hakkasid," ütles Liive, pidades silmas 2004. aasta otsust Olkiluotosse veel üks reaktor ehitada.

Ja ehkki Soome endine peaminister Paavo Lipponen on vastu võtnud Nord Streami tööpakkumise ja asub nõustama Läänemere gaasitoru rajamist, siis Soome ise ei kavatse sõltuvust Venemaa gaasist suurendada, ütles Liive. Vähendada püütakse ka elektrienergia importi Venemaalt - Soomes on uuringute etapis kolme uue tuumareaktori ehitamine.

Liive sõnul oleks optimaalne lahendus defineerida Läänemere piirkond ühtse energiajulgeoleku piirkonnana. Luua vajalikud ühendused, ühtlustada reeglid ning luua täielikult integreeritud turg, nagu on teinud Põhjala riigid. "Nordpooli turupiirkond on maailmas üks paremini toimivaid elektriturge," ütles Liive. Kui uut tuumajaama on tasuvam rajada Soome või Leedusse, siis tuuleparkideks oleks just Eestil välja pakkuda tuuliseimad merealad.

Ka majandusminister Juhan Parts nimetas eile Eesti Panga, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ning USA mõttekoja Global Interdependence Center energiapoliitika konverentsi avades lähiaastate suurimaks väljakutseks Balti riikide ja Põhjamaade ühise energiaturu tegelikku käivitamist.

Balti riikides on seni püütud energiavarustusprobleeme pigem omal jõul lahendada. Valmistudes Ignalina tuumajaama sulgemiseks 1. jaanuaril 2010, on Läti ja Leedu juurde ehitamas gaasiküttel jaamu. Võimalus on suurendada ka elektrienergia importi Venemaalt, ühendused on olemas, kuid mõlemad lahendused suurendaks energiasõltuvust Venemaast.

Liive sõnul lükatakse sel moel vabaturumajandust ja energiavarustusküsimuste lahendamist ainult edasi. Põhjala elektriturul on hinnad tõesti praegu kõrgemad kui suletud elektriturgudel, kuid kõrgemast hinnast saadud raha saaksid elektrifirmad juba investeerida uute tootmisvõimsuste rajamisse ja energiajulgeoleku suurendamisse.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:41
Otsi:

Ava täpsem otsing