Laupäev 25. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Tuul aitab rekordeid purustada

22. august 2008, 19:54

Kaks inglast, ökoettevõtja Dale Vince ja
insener Richard Jenkins, üritavad lüüa maismaal tuule jõul liikuva sõiduki
kiirusrekordit. Praegune rekord 187 km/h plaanitakse purustada Austraalias
kuivanud LeFroy järvel.

Inglismaal disainitud ja ehitatud sõiduk nimega Greenbird ei eralda oma töö käigus süsihappegaasi. Edasiliikumiseks on sõidukil kõvast materjalist purjed, mis sarnanevad lennukitiibadele, kirjutas BBC.

Üle lennuki horisontaalse tiiva puhuv õhk tõstab lennuki üles. Üle Greenbirdi vertikaalse purje puhuv õhk lükkab aga sõidukit edasi. Nii saab sõiduk sõltuvalt pinnasest liikuda nelja- kuni kuuekordse tuulekiirusega.

Greenbirdi töörühma liikmed on juba Austraalias sõidukit katsetamas ja rekordsõiduks valmistumas. Katsesõite on edasi lükanud aastaaja kohta ebaharilik ilm. 500-ruutkilomeetrine järv peaks praegusel aastaajal olema täiesti sile ja kuiv, kuid hetkel on seal veel vett. Samuti oodatakse sobivaid tuuleolusid.

Sama töörühm plaanib võtta ette ka jääl liikumise maailmarekordi, kasutades jälle vaid tuuleenergiat. Samal ajal töötavad nad ka vähem eksootiliste tuulejõul liikuvate sõidukite kallal, mida saaks kasutada kodulähedasteks sõitudeks. „Tuule jõul liikuvad sõidukid on tulevikus omal kohal,” ütles Vince. „Meie prototüüp jõuab teedele detsembris.”

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. September 2008, 09:46
Otsi:

Ava täpsem otsing