Ettevõtjad: kasv tuleb aastal 2010

Mariliis Pinn 26. august 2008, 00:30

Ettevõtjad peavad rahandusministeeriumi
prognoosi järgmise aasta 2,6 shy;protsendisest majanduskasvust liiga
optimistlikuks ega näe ühtegi majandussektorit, mis sellisele kasvule aluse
paneks.

“Ma ei näe sellist optimismi nagu rahandusministeerium, number on natuke illustreeritud,” sõnas ASi Standard juht ja omanik ning tööandjate keskliidu volikogu esimees Enn Veskimägi. “Võib-olla on see siis poliitikute taktika hoida õhus positiivset sõnumit, et kõik on hästi.”

Veskimägi rõhutas, et ta pole analüüsiga ise veel tutvunud, kuid näeb selgelt mööbli shy;tööstuse pealt, et kasvu pole, kuna sisetarbimine on tuntavalt vähenenud ja ehitusbuumi tõttu toodeti palju just kodu shy;turule.

Milline majandussektor viib Eesti nullist plussi?

“Paljud mööblitootjad olid seotud kohaliku turuga ning eksport polnud meil nii tugev kui kohalik turg,” lausus Veskimägi. “Mind huvitab, millised sektorid on need, kes selle nulli või miinuse plussi viivad.”

Eesti Tööandjate Keskliidu juht Tarmo Kriis mainis pisukese irooniaga, et rahandusministeeriumi jätkuvat optimismi prognooside tegemisel näib toitvat lootus, et rahva mälu on lühike – seda, mis täna välja öeldud, ei viitsi keegi kolme kuu pärast meelde tuletada. “Ma isegi ei tõstaks seda prognoosi esile, välja arvatud see, et eelarve koostamisel tuleb tegijatel roosasid prille järjest eest ära tõsta. Ju see on siis selline poliitiline loogika, mille teed on otsustatud minna,” nentis Kriis.

Ta lisas, et viibis eile koos erinevate tööstusharude liitudega ja mitte ükski tööstussektor ei näe järgmiseks aastaks kasvu ette. “On üksikud ettevõtted, kes võivad tõesti 15–20 protsenti kasvada, aga tervikuna näevad majandussektorid ette 5–10 protsenti langust ning ka tööhõive vähenemist,” nentis Kriis.

“Ma tahaks teada, millisele majandussektorile tuginedes on selline positiivne number saadud. Nendele meestele võiks ju kohe šampuse ja lilledega külla minna,” rääkis Kriis ja lisas, et reaalmajanduses kahjuks sellist optimismi ette näha pole.

Ka Sampo Panga juhatuse esimehe Aivar Rehe arvates on rahandusministeeriumi majandusprognoos jätkuvalt liiga optimistlik.

“On läbi kõlanud hinnang, et 2009 on kasvuaasta. Ma oleksin siin ettevaatlikum. Ma hindaksin 2009. aasta siiski kohandumise aastaks, mis tähendab, et tegelikult kujuneb selle aja jooksul välja majandusliku liikumise baas tingimustes, kus sisetarbimisele orienteeritud arengud on n-ö põhjast läbi käinud ning tööstuse ja ekspordi osas on toimunud vajalikud ümberkorraldused. Kasvu ma näeksin 2010. aastal, mida ka rahandusministeeriumi prognoosis on kirjeldatud,” mainis Rehe.

Maksuprogrammi ümber- vaatamises erimeelsused

“Mis puudutab valitsuskoalitsiooni programme maksumuudatuse paketiga, siis võiks olla julgem nende põhimõtete ümbervaatamisel – ei pea liikuma ainult paari aasta taguste põhimõtete järgi. Majandusolukord on muutunud ja piisavalt tõsine,” arvas Rehe.

Eesti Ehituse juht Jaano Vink aga maksude alandamise peatamist üheks kokkuhoiuvõimaluseks ei pea.

“Kui on strateegia paika pandud, siis tuleks seda hoida nii halbadel kui ka headel aegadel. Selline visklemine ei too kuskil kasu. Strateegiad, mis on pidevuse ja sihita, kukuvad läbi,” sõnas Vink ja lisas, et kokkuhoid on mõtteviisi küsimus.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. August 2008, 12:33
Otsi:

Ava täpsem otsing