Merkel: EL on valmis kaaluma viisalihtsustust Gruusiaga

26. august 2008, 13:35

Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli
tänasel kohtumisel peaminister Andrus Ansipiga oli peamiseks kõneteemaks olukord
Gruusias ning ühe võimalusena riigi toetamiseks arutusel ka lihtsustatud
viisarežiimi sisseseadmine Euroopa Liidu ja Gruusia vahel.

„ELi ja Venemaa vahel on 2007. a jõustunud viisalihtsustusleping, kuid sellist lepingut pole sõlmitud ELi ja Gruusia vahel,“ ütles Andrus Ansip.

Merkel möönis, et „see on kindlalt üks punkt, mille üle tuleb järele mõelda“ Euroopa Liidu erakorralisel ülemkogul tuleva nädala alguses. „Ma leian, et oleks mõttekas see samm astuda – see saadaks grusiinidele selge sõnumi,“ ütles Merkel.

Küsimusele, kas Euroopa Liit peaks ümber vaatama lihtsustatud viisasüsteemi Venemaaga, vastas Merkel, et „me ei saa langetada otsust, et me enam ei suhtle.“ Samas ei saa ka edasi minna nagu poleks midagi juhtunud. „Vaja on oma seisukohad selgelt välja öelda,“ ütles Merkel, lisades, et loodab, et Euroopa Liit suudab välja tulla ühtse seisukohaga. „See on keeruline, kuid see on õnnestunud,“ ütles Merkel, tuues näiteks NATO välisministrite kohtumise.

Ansip rõhutas, et Gruusia toetamiseks on oluline rahvusvahelise üldsuse kohaloleku suurendamine ning abi riigile oma majanduse ülesehitamisel. "Vaja on kiiresti taastada normaalne elu- ja majandustegevus Gruusias. Selleks on Gruusiale vaja ELi jateiste rahvusvaheliste organisatsioonide abi," ütles Ansip, kelle sõnul tuleks ELi ja Gruusia vahel sõlmida ka süvendatud vabakaubandusleping.

Lisaks vajavad nii Gruusia kui Ukraina Eesti hinnangul NATOga liitumiseks liikmelisuse tegevuskava "kõige lähemal ajal". EL aga peab enam rõhku panema koostööle naabruspoliitika raames.

"Kriisid on vahel ka pöördepunktideks ja Eesti on kindlal seisukohal et Gruusias toimuv on pöördepunkt mitte Gruusia eemaldumisele vaid kiirenenud lõimumisele ELi ja NATOga,“ ütles Ansip

Ansipi sõnul tuleb Gruusia kriisi järel üle vaadata kogu ELi ja Venemaa vaheliste suhete pakett. Peaministri sõnul pole õigustust jätkata kõnelusi ELi ja Venemaa vahelise partnerlusleppe sõlmimiseks, kuni Venemaa pole täitnud täielikult Prantsusmaa vahendatud vaherahu tingimusi.


ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. August 2008, 14:02
Otsi:

Ava täpsem otsing