Laupäev 3. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Reformierakonna ettepanekud kriitika all

Enn Tosso 29. august 2008, 00:00

"Kurvastav on see, et tegeldakse parteipoliitika, mitte Eesti heaolu küsimustega," märkis Eestimaa Rahvaliidu esimees Jaanus Marrandi. Ta rõhutas, et Reformierakonna ettepanekud tähendavad sisuliselt uue koalitsiooni moodustamist. Samas avaldas ta arvamust, et küllap senised koalitsioonipartnerid omavahel kokku lepivad. Marrandi sõnul on positiivne, et Reformierakond on nüüdseks valmis tulumaksureformi peatama.

"Vanemahüvitist oleme alati toetanud ning pensionide tõstmises on Keskerakonna seisukoht selge - ilma tõstmiseta ei ela pensionärid praegust inflatsiooni arvestades lihtsalt ära," kommenteeris Keskerakonna fraktsiooni aseesimees Ain Seppik.

Samas jagus Seppikul Reformierakonna ettepanekutele mitmeid kriitikanooli. Uue töölepinguseaduse kohta ütles Seppik, et see vähendab liialt töötajate õigusi.

Ettepanekut riigi kulude kärpimisest nimetas ta ühemõtteliselt populistlikuks. "Kui valitsus pole aasta jooksul, mil majandus on alla käinud, suutnud kulutusi kärpida, miks peaks ta seda nüüd suutma?" küsis Seppik. Ta lisas, et riik on niigi õhukeseks aetud, mistõttu tuleb riigil hakata nüüd mitmeid teenuseid erasektrorist sisse ostma.

Kõik Reformierakonna ettepanekud said ka roheliste kriitka osaliseks. Eestimaa Roheliste fraktsiooni liige Aleksei Lotman ei toeta pakutud kärpeid põllumajandustoetuste osas.

"Meie põllumehed on niigi ebavõrdse konkurentsi tingimustes, võrreldes teiste liikmesmaadega, ja me ei tohiks seda ebavõrdsust suurendada," märkis Lotman.

Politoloog Rein Toomla ütles Reformierakonna ettepanekuid kommenteerides, et kahtlemata suurendab see mõra koalitsioonis, ent kindlasti ei tähenda see veel koalitsiooni lõhkiminekut.

Toomla ütles, et kui oleks eesmärk koalitsiooni lõhkiajamine, siis oleks kasutatud hoopis rohkem ultimatiivsemaid seisukohti. Praegu on need ettepanekud Toomla arvates lihtsalt diskussiooni allikaks.

"Tulumaksureformist loobumine on Reformierakonnal kahtlemata hea tahte avaldus, kuna tegu oli nende olulise valimislubadusega," märkis Toomla.

"Suhtume Reformierakonna vastusesse igati positiivselt ja kavatseme seda põhjalikult uurida. Tegemist on sisuliselt ettepanekuga uue koalitsioonileppe koostamiseks, ootame nendeks läbirääkimisteks kiirelt kutset peaministrit koos uue koalitsioonilepingu teksti kavandiga" teatas kolmapäeval IRLi peasekretär Margus Tsahkna.

Kõik punktid on läbi räägitavad. Ma tahaks öelda, et põhimõtteliselt mitte midagi uut meie eile avaldatud ettepanekutes ei olnud. Oleme praktiliselt kõikide nende punktide üle pidanud läbirääkimisi juba aprillist saadik ja nüüd on need ka paberile pandud. Ei ole aus pidada läbirääkimisi ilma, et avalikkus sellest midagi teaks.

Põhjus, miks me need ettepanekud eile esitlesime, on see, et meile on põhimõtteliselt vastuvõetamatu valimislubaduste vastandamine Eesti arengule. Reformerakonnal ei ole populistlikke lubadusi, mis oleksid mõeldud valijate püüdmiseks, vaid erakond on andnud oma lubadused täies usus, et need aitavad kaasa Eesti arengule.

Reformierakonda nähakse maksureformide peatamise peamiseks vastaseks, kes ei raatsi taganeda oma valimislubadusest. See ei ole pelgalt valimislubadus. Me leiame, et tulumaksureform, mille käigus alandatakse tulumaksumäära 26% 18%-le, on Eesti jaoks ülioluline ja suurendab meie veendumise järgi Eesti konkurentsivõimet. See ei ole pelgalt Reformierakonna huvides.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:42
Otsi:

Ava täpsem otsing