Laenutagatise vorpinud Milstrand keeldub maksmast

02. september 2008, 12:33

GT Oil Estonia pangalaenu tagatist
tõendanud Endel Sifi transiidifirma Milstrand keeldub 1,6 miljoni dollari
maksmisest SEB Pangale, väites praegu, et andis paberi välja ekslikult.

Täna arutas Harju maakohus Milstrandi hagi SEB Panga sundtäitmise lubamatuks tunnistamise nõudes. Kohtusaalis ilmnes, et SEB Pank nõuab 1,6 miljonit dollarit (17,1 miljonit krooni) juba pikemat aega makseraskustes sipelnud kütusefirma GT Oil Estonia pangalaenu katteks. Vaidluse käigus on pank avaldanud, et lepiks ka 1 miljoni dollarilise (10,7 miljonit krooni) kahjutasuga.

Nelja isiku garantii kõrval oli GT Oil Estonia pangalaenu tagatiseks välja käidud ka Milstrandi laokirjad 2005. aasta detsembrist, mis kinnitasid, et GT Oil Estonia hoiustas Milstrandi laos teatud koguse kütust.

Milstrandi advokaat Veikko Puolakainen väitis kohtule, et laenu tagatiseks olnud kütust pole Milstrandi laost tegelikult läbi käinudki.

"Laokirjad olid tühised ja välja antud ekslikult. Kaupa pole reaalselt välja antud, tegu oli näilise tehinguga," rääkis Milstrandi advokaat täna ja lisas, "hagejalt ei saa võtta hüvitist kauba eest, mida tegelikult ei olnud."

Ühtlasi väitis Milstrandi advokaat, et laokirjad müüdi kütusefirmale Jetoil, kes nende eest ka maksis. Seega polevat SEB Pangal Milstrandilt midagi saada ega nõuda. Kohtunik Kaupo Paal meenutas seepeale advokaadile, et eelmisel istungil kinnitas Milstrand, nagu laokirju poleks võõrandatud.

"Me ei saa täie kindlusega väita, mis on toimunud, sest need tehingud toimusid meie haardeulatusest väljas," õigustas advokaat ning tõdes, et ehkki laokirjad omasid tagatise iseloomu, ei kavatse Milstrand vastutada selle eest, et GT Oil Estonia pole suutnud oma laene tagasi maksta.

SEB Panga advokaat Marko Kaevando ütles, et laopidajana ei saa Milstrand täna väita, et tema antud laokirjades näidatud andmed on valed ja kütust üldse hoiule ei antud. "Oleme seisukohal, et panga kahju seisneb kütuse turuväärtuses," rääkis ta. Panga jaoks pole sisulist vahet, kas kütus Milstrandi laos oli või mitte. Kui Milstrand kinnitas selle olemasolu, tuleb tal täna SEB-le selle eest ka maksta.

"Kui kütust ei eksisteerinud, ei saa me rääkida ka laokirjade võõrandamisest," selgitas Kaevando kohtule, "laokirjast endast mingit võlgnevust ei tulenenud ja kui keegi mingit kohustust võttis, siis oli see Milstrand, mitte Jetoil."

SEB Panga advokaat lisas: "Hageja pidi teadma, et tema väljastatud laokirjad on laenu tagatiseks. Kui hageja väljastas laokirjad, mille eest ta kütust hoiule ei võtnud, pidi ta väga hästi teadma, mis juhtub."

Kohtunik kuulutab otsuse välja 22. septembril.

Krediidiinfo andmetel võlgneb GT Oil Estonia pangale üle 8 miljoni krooni, sest maksehäireregistris on kaheksa kannet, kus võlasumma algab miljonist kroonist. Kütusefirma on võlgu ligi 600 000 krooni makse.

Veel aprilli algul ütles GT Oil Estonia tegevjuht Margus Kukk aripaev.ee-le, et loodab ettevõtte võlad kiiresti kustutada. Kuu lõpus algatas Harju maakohus GT Oil Estonia pankrotimenetluse ja määras ajutiseks pankrotihalduriks advokaat Monica Pihlaku.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. September 2008, 13:49
Otsi:

Ava täpsem otsing