Ministeerium saatis ringile hasartmängumaksu tõstmise eelnõu

02. september 2008, 17:44

Rahandusministeerium saatis
kooskõlastusringile hasartmängumaksu seaduse eelnõu, millega tuuakse välja uued
maksustatavad hasartmänguliigid ning tõstetakse ka mõnede hasartmängude
maksumäära. Eelnõu kohaselt tõstetakse maksumäära mänguautomaatidele 7000
kroonilt 10 000 kroonini.

Eelnõuga asendatakse maksumärgisüsteem maksu- ja tolliameti poolt välja antava otsusega ning mõningaid muudatusi on tehtud hasartmängumaksust laekuvate vahendite jaotuses, teatas ministeerium.

Uute hasartmänguliikidena on toodud eelnõus õnnemängu korraldamine kaughasartmänguna, kaubandusloterii ja õnnemänguturniirid. Senistest hasartmänguliikidest on totalisaator ja kihlvedu koodatud ühise nimetuse alla toto, mis sisulist muudatust aga nende liikide osas kaasa ei too.

Eelnõu kohaselt tõstetakse maksumäära mänguautomaatidele 7000 kroonilt 10 000 kroonini. Samuti hakataks osavusmänge maksustatama senise käibepõhise maksustamise asemel mängautomaadipõhiselt. Tõstetakse ka arvloteriidele kehtivat maksumäära ning määratletakse kaubandusliku loterii, kaughasartmängude ja õnnemänguturniiride kui uute hasartmänguliikidena maksumäär.

Näiteks Olympic Entertainment Group ASi 2008. aasta 1. poolaasta vahearuande järgi oli esimese poolaasta lõpu seisuga Olympic kasiinodes 1294 mänguautomaati, mis tähendab ettevõttele 3,9 mln krooni lisakulu.

Erinevalt ülejäänud eelnõust on mänguautomaatidele kehtiva maksumäära tõstmine planeeritud alates 1. jaanuarist 2010.

Loobutakse maksumärkide trükkimisest ja väljastamisest, kuna hetkel kehtiv süsteem ei ole ennast õigustanud. Selle asemel väljastab maksu- ja tolliamet igale hasartmängu operaatorile otsuse, kus on toodud mitme mänguautomaadi ja/või –laua eest on operaator riigile hasartmängumaksu tasunud.

Hasartmängumaksu jaotumisskeem on eelnõus jäänud põhimõtteliselt samaks. Siiski on tehtud mõningaid muudatusi ning eraldi on ette nähtud rahajaotused kultuuriehitistele, laulu- ja tantsupeo sihtasutusele ja Eesti olümpiakomiteele. Sihtotstarbeliselt on välja toodud ka hasartmängusõltlaste probleemi lahendamiseks mõeldud eraldiste osa.

Finantspoliitika asekantsler Veiko Tali sõnul läheb eelnõu järgi kultuuri rahastamisele senisest enam vahendeid. „Seoses muudatustega hakkaks kultuuri- ja spordivaldkond senise 46% asemel otseselt suunatuna saama 58% kogu riigieelarvesse laekuvast hasartmängumaksust. Samuti jääb alles ka kultuuriprojektide rahastamise võimalus hasartmaksumängu nõukogu kaudu,” tõi Tali välja.

2008. aasta riigieelarve kohaselt soovib riik soovib sel aastal hasartmängumaksuna eelarvesse kokku teenida 525 mln krooni. Esimese 7. kuuga on laekunud eelarvesse 290.6 mln krooni.

Hasartmängumaksu seaduse eelnõu saadeti e-õiguse kaudu kooskõlastamiseks ministeeriumidele, Eesti kaubandus-tööstuskojale ning Eesti hasartmängude korraldajate liidule. Eelnõu koostamisel on korduvalt konsulteeritud kultuuriministeeriumi ja Eesti hasartmängude korraldajate liiduga.

Hasartmängumaksu seaduse eelnõu eesmärk on kooskõlastada olemasolevat regulatsiooni hasartmänguseaduse eelnõuga.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. September 2008, 23:24
Otsi:

Ava täpsem otsing