Artikkel
  • Kuula
    Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

    Kuidas Tallinna tuulutada

    Kas Tallinn peaks olema üks suur linn või kaheksa väiksemat? Või tuleks liita Tallinnaga ka naabervallad? Need küsimused on kerkinud haldusreformi ja Tallinna kaheksa linnaosa 15. sünnipäeval.
    Pärast tuliseid vaidlusi 1993. aastal moodustatud linnaosad võib tinglikult jagada kolme gruppi: ajaloolised piirkonnad (Nõmme, Pirita, Kesklinn), suurte magalapiirkondade baasil tekkinud linnaosad (Lasnamäe, Mustamäe, Haabersti) ja kunstlikult loodud linnaosad (Põhja-Tallinn, Kristiine).
    Elanike ühiskondlike soovide esimese adressaadina on kohaliku omavalitsuse osa ülitähtis. Juba omavalitsuse tasandil otsustatakse, millised võimalused antakse inimestele oma elu kujundamisel. Ei ole kahtlust, et Tallinna linnaosavalitsustel on hea ülevaade oma linnaosa probleemidest ning kindlasti püütakse neile lahendusi leida. Samas ilmneb üha rohkem suundumusi, mis peaksid tallinlastele muret tegema. Suurim risk peitub võimu koondumises ühe erakonna kätte, kusjuures üheks oluliseks võimuvahendiks kujundatakse just linnaosade valitsused. Vajame tegelikult aga teadlikku poliitikat, mida kujundab kodaniku dialoog ja seda mitte ainult sõnades aga ka tegudes.
    Praeguse süsteemi jätkamine aga süvendab olukorda, kus järjest enam soositakse linnajuhtimisel kohalike elanike huvide arvestamise asemel võimul oleva partei või sellega seotud ärimeeste soove. Kogukondlik võim ja osalusdemokraatia on muutumas Tallinnas üha näilisemaks. Selle, pealinna kõigil otsustamistasanditel nähtava väga ohtliku tendentsiga ei saa ega tohi leppida. Otsuste vastuvõtmine on kohaliku omavalitsuse poliitikute põhiülesanne. Otsused peavad olema põhjalikult kaalutletud ja põhjendatud. Otsused peavad olema koostöös elanikega realiseeritavad ja osapooli rahuldavad. Nad ei tohi panna ohtu inimeste elu, tervist ja vara ega hävitada looduskeskkonna jätkusuutlikkust. Pidevalt tuleb otsida uut konsensust.
    Nii pakuvad sotsiaaldemokraadid arutlemiseks ja kaasamõtlemiseks välja kolm ettepanekut, kuidas vähendada Tallinna valitsemiskulutusi, tõsta samas pealinna haldussuutlikkust ja tuua tallinlased oma kodulinna tasakaalustatud kujundamise juurde otsustava hääleõigusega tagasi.
    Senised kaheksa linnaosavalitsust on üha enam muutumas võimuerakonna kontoriteks. Kui linnaosade üha paisuvates juhtkondades on peaaegu kõik ametnikud Keskerakonna liikmed või partei tulised toetajad, siis hiilivalt on toimumas ka ülejäänud ametkonna parteistamine.
    Kõigi linnaosade juures on olemas rahva poolt valitud halduskogud koos teemakomisjonidega. Samas ei ole linnaosade halduskogudel täna seaduse ega linna põhimäärusega tagatud otsustusõigust piirkonna elu kujundamisel. Neil on vaid nõuandev roll, mis võimaldab seda, et võimuerakond arvestab halduskogude seisukohtadega vaid siis, kui need on parteile ja/või selle rahastajatele kasulikud. Euroopalikus kodanikuühiskonnas, milleks ju ennast peame või vähemalt saada tahame, on aga loomulik, et just otsustusõigus tuuakse elanikele võimalikult lähedale. Kohalik kogukond teab kõige paremini, mis nende elupaigale kõige vajalikum ja kasulikum on. Sellepärast tuleb anda halduskogudele otsustusõigus kõigis küsimustes, mis puudutavad nende linnaosa. Olgu selleks siis detailplaneeringute kinnitamine, linnakorterite üürile andmine või heakorra- ja remondiküsimused. Väheneks tehtava töö anonüümsus ja teeks selle töö elanikele paremini nähtavaks.
    Halduskogude otsustusõiguse korral kaotavad linnaosavalitsused oma tänasel kujul mõtte. Linnaosavanem ei ole enam kohalik absoluutse võimuga väikevürst, vaid temast saab tavaline linnaametnik, kelle ülesandeks on tagada koos linnaametitega halduskogu otsuste täitmine. Samas võimaldab linna e-teenuste jõulisem arendamine oluliselt vähendada ka linnaosavalitsuste bürokraatiat, muutes need senisest rohkem teeninduspunktideks. Olgu rõhutatud, et see ettepanek ei tähenda linnaosade kaotamist, nagu keskerakondlastest kriitikud üritavad väita, vaid tänaste linnaosavalitsuste reformimist.
    Linna ajalooline süda Kesklinn on elanike arvult täna alles neljas linnaosa. Et seda muuta, tuleks tõsiselt kaaluda väikese Kristiine linnaosa ja mitmete Põhja-Tallinna asumite (näiteks Kalamaja, Pelgulinn, Kelmiküla) Kesklinnaga liitmist, seda enam, et kõnealused piirkonnad on ajalooliselt ja logistiliselt südalinnaga väga tihedalt seotud.
    See samm suurendaks märkimisväärselt Kesklinna elanike arvu, tekiks Lasnamäe-suurune linnaosa. Väheneksid linna halduskulud, kokkuvõttes saaks ajalooline südalinn suurema kaalu pealinna poliitikas. Kindlasti eeldab selle ettepaneku ellu viimine aga avalikku arutelu.
    2002. aastal kogus üks erakond Tallinna volikogu valimistel 6,8 protsenti valijate häältest, kuid jäi volikogu ukse taha. Üks teine erakond sai aga samal aastal 40 protsenti pealinlaste häältest, kuid tänu boonushäältele võttis üle poole volikogu kohtadest. On selge, et tänane valimissüsteem ei taga kõige õiglasemat tulemust. Milles probleem?
    Linnavolikogu valimistel on Tallinn jagatud linnaosade baasil kaheksaks valimisringkonnaks. Nii võib nimekiri koguda üle viie protsendi häältest, ületada selgelt valimiskünnise, ei võta aga ühestki ringkonnast mandaati ja jääb volikogu ukse taha. Kaotajate hääled lähevad aga valimiste võitjale, kes saab ebaproportsionaalselt suure hulga lisakohtu.
    Tallinna linn on üks omavalitsus ja peaks pealinnana selleks ka jääma. Tallinlased liiguvad üle linnaosade piiride enamasti neid märkamata. Eriti just Kesklinnas käivad iga päev väga paljud teiste linnaosade elanikud. Nii oleks igati loogiline, et Tallinn edaspidi ka üks valimisringkond on. Üks ringkond tagaks linnavolikogu kohtade õiglasema jaotumise. Samuti kaoks võimalus, et võimul olev erakond suurendab mandaatide arvu nendes linnaosades, kus neil hetkel suurem toetus. Pealinn võiks võtta eeskuju Tartust, kus juba 2002. aastal moodustati nelja valimisringkonna asemel üks. Probleeme ei tekita ka linnaosade halduskogude valimine. Ühe ringkonna puhul moodustuksid kaheksa linnaosa halduskogud kandidaadi registreeritud linnaosapõhise elukoha alusel.
    Linnaosade sünnipäeva tähistamisel eelmisel neljapäeval tõdesid kõik volikogus esindatud erakonnad, et Tallinna senine haldussüsteem vajab uuendamist. Omaette teema on pealinna suhted naaberomavalitsustega. Järgmisel sügisel valitav linnavolikogu võiks haldusreformi seega jõuliselt käsile võtta.
    Autor: Jaak Juske
  • Hetkel kuum
Andrus Hiiepuu: kustkohast tulevad ja kuhu kaovad eesmärgid?
Ettevõtte üldiste sihtide seadmise kõrval kiputakse ära unustama, et absoluutselt iga inimese panus organisatsioonis peab olema samuti eesmärgistatud, kirjutab Elisa Eesti tegevjuht Andrus Hiiepuu.
Ettevõtte üldiste sihtide seadmise kõrval kiputakse ära unustama, et absoluutselt iga inimese panus organisatsioonis peab olema samuti eesmärgistatud, kirjutab Elisa Eesti tegevjuht Andrus Hiiepuu.
Netflix sai miljoneid kliente juurde, kuid aktsia langes ikka
Voogedastusplatvorm Netflix üllatas Wall Streeti esimeses kvartalis miljonite uute klientidega, kuid aktsia taandus järelturul sellegipoolest.
Voogedastusplatvorm Netflix üllatas Wall Streeti esimeses kvartalis miljonite uute klientidega, kuid aktsia taandus järelturul sellegipoolest.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Myraka ettevõtlusblogi: Ford Transit gloria mundi
Äripäeva toitlustusettevõtjast kolumnist Myrakas müüs maha teda truult teeninud vanaldase Ford Transiti ning mõtiskleb selle kõrvale ausa väikeettevõtluse võimatuse üle.
Äripäeva toitlustusettevõtjast kolumnist Myrakas müüs maha teda truult teeninud vanaldase Ford Transiti ning mõtiskleb selle kõrvale ausa väikeettevõtluse võimatuse üle.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Metallitööstus sunnib end raskel ajal vastu võtma iga töö
Ekspordile suunatud Viljandimaa metallitööstusettevõte Metest tunnetab praegu kõige raskemat aega. See tähendab, et enam ei saa valida tehtavat tööd, vaid vastu tuleb võtta kõik pakutav.Kuigi praegu valitseb majanduslikult keeruline aeg, kavatseb Metest Steel siiski kindlalt laieneda.
Ekspordile suunatud Viljandimaa metallitööstusettevõte Metest tunnetab praegu kõige raskemat aega. See tähendab, et enam ei saa valida tehtavat tööd, vaid vastu tuleb võtta kõik pakutav.Kuigi praegu valitseb majanduslikult keeruline aeg, kavatseb Metest Steel siiski kindlalt laieneda.
LHV tippjuht lahkub ametist
LHV Groupi nõukogu kutsub ametist tagasi juhatuse liikme, riskijuhi Martti Singi. Ühtlasi lahkub Singi samas ajaraamis ka LHV Panga juhatuse liikme ja riskijuhi kohalt.
LHV Groupi nõukogu kutsub ametist tagasi juhatuse liikme, riskijuhi Martti Singi. Ühtlasi lahkub Singi samas ajaraamis ka LHV Panga juhatuse liikme ja riskijuhi kohalt.
Kas rohepööre tähendab eurokommunismi? Või on see lihtsalt üks utoopia?
Küsimusele, kas rohepööre tähendab seda, et oleme sunnitud hakkama ehitama eurokommunismi, vastab Erik Moora, et kahetsusväärselt on keskkonnateemad, mis muidu vabades ühiskondades ei ole vaidlusobjekt, ära ideologiseeritud, nii et praegu näeme, kuidas poliitilised vastased vaidlevad mitte sisu üle, vaid selle üle, miks midagi teha ei saa. Samas on ilmne, et kuna inimtegevus ületab planeedi talumisvõime piire mitmekordselt, pole samamoodi jätkamine võimalik.
Küsimusele, kas rohepööre tähendab seda, et oleme sunnitud hakkama ehitama eurokommunismi, vastab Erik Moora, et kahetsusväärselt on keskkonnateemad, mis muidu vabades ühiskondades ei ole vaidlusobjekt, ära ideologiseeritud, nii et praegu näeme, kuidas poliitilised vastased vaidlevad mitte sisu üle, vaid selle üle, miks midagi teha ei saa. Samas on ilmne, et kuna inimtegevus ületab planeedi talumisvõime piire mitmekordselt, pole samamoodi jätkamine võimalik.
Elektrifirma kogemus särtsuautodega: kõikide kulude ennustamisega pole pihta läinud
Eesti Energia autoparki on kuulunud enam kui kümme aastat elektriautod ning ettevõte peab vaatamata muutunud kuludele särtsuautosid mõistlikeks.
Eesti Energia autoparki on kuulunud enam kui kümme aastat elektriautod ning ettevõte peab vaatamata muutunud kuludele särtsuautosid mõistlikeks.
Novira Capitalil sai Riias valmis ärikvartal
Eesti kinnisvaraarendaja Novira Capital ja Leedu investeerimisfondi Evernord Real Estate Fund III koostöös valmis Riia kesklinnas 70 miljonit eurot maksma läinud ärikvartal Novira Plaza.
Eesti kinnisvaraarendaja Novira Capital ja Leedu investeerimisfondi Evernord Real Estate Fund III koostöös valmis Riia kesklinnas 70 miljonit eurot maksma läinud ärikvartal Novira Plaza.
Vallandatud Tallinna Hambakliiniku juht: tahtsin ise ammu lahkuda
“Mõni aasta tagasi sain aru, et niipea, kui linnajuhtkond muutub, ei hakka keegi süvenema asja sisusse", ütles Maksim Volkov, keda uus Tallinna võim kolmapäeval SA Tallina Hambakliinik juhi kohalt vallandas.
“Mõni aasta tagasi sain aru, et niipea, kui linnajuhtkond muutub, ei hakka keegi süvenema asja sisusse", ütles Maksim Volkov, keda uus Tallinna võim kolmapäeval SA Tallina Hambakliinik juhi kohalt vallandas.