Naftabarrel viie kuu odavaim

03. september 2008, 12:57

Naftabarreli hind vajus viie kuu
madalaimale tasemele 105 USA dollari juurde, kui kauplejad tähendasid, et
kahanenud barreli hind on levinud USAst Euroopasse, Jaapanisse ja teistele
turgudele.

Kukkumine pani mõned analüütikud uskuma, et naftabarreli hind võib orkaan Gustavi vaibumisest tingituna jõuda tagasi allapoole 100 USA dollari piiri, kus see pole olnud märtsist saadik, kirjutas Financial Times. „Kuna hirm Gustavi ees on nüüd kadunud, hakkab nafta hind taas alla poole minema,“ ütles Edward Meir MF Globalist.

Naftahinna langust peetakse lühiajaliseks olukorras, kus Iraan kavatseb järgmisel nädalal Viinis toimuval kohtumisel veenda OPECi liikmeid kärpima väljalaskemahtu. Iraan kui võimsam liige grupis tahab, et väljalaskemahtu kärbitaks varem kokkulepitud piirini. See eemaldaks nõudluse vähenemise järel tekkinud varud turult.

Teised 12 OPECi liiget on ettepanekuga nõus, kuna see kahandaks maailma naftanõudlust oktoobriks peaaegu 88 miljoni barreli võrra päevas. Iraani naftaminister Gholam Hossein Nozar ütles, et turg on ülevarustatud. „Nafta pakkumine peab olema proportsioonis nõudlusega ja kontroll ülevarustatuse üle on küsimus, mida tuleks arutada.“

Pole kindel, kas Saudi Araabia nõustub Iraani agressiivse positsiooniga. OPECi kõige võimsam liige tõstis tootmise juulis seoses tarbijate survega rohkem kui 9,5 miljoni barreli peale päevas, mis 25 aasta kõrgeim tase.

Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) prognoosis majandusele nõrgemat kasvu kuni aasta lõpuni. „Finantsturgude keeris, kinnisvaraturu langus ja kõrged hinnad jätkavad maailmamajanduse pärssimist.“

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. September 2008, 12:57
Otsi:

Ava täpsem otsing