Padar: tulumaksu langetamine külmutakse

Mariliis Pinn 05. september 2008, 09:43

Rahandusminister Ivari Padari sõnul eilne
valitsuskabineti istung lõplikke otsuseid veel ei toonud, kuid pilt Padari poolt
esitatud eelarveraami sees hakkab rahandusministri sõnul kuju võtma ning
tulumaksu langetamise külmutamine on ukse ees.

Eile hiliste õhtutundideni kestnud valitsuskabineti istungil arutati võimalusi, kuidas järgmise aasta riigieelarves tulusid suurendada ning käidi läbi kõik koalitsioonipartnerite poolt ette pandud maksumuudatused, milles lõplikku üksmeelt siiski veel ei saavutatud. Õhkkond oli Padari sõnul kuum nagu kogu selle aastase eelarve tegemise juures algusest peale olnud on, kuid siiski arukas ja asjalik ning esimesed poliitilised kokkulepped hakkavad kuju võtma.

„Ega enne ei saagi lõplikke otsuseid tulla, kui kogu suur pilt koos on,“ ütles Padar pärast valitsuskabineti istungi lõppu antud intervjuus Äripäevale.
Suure pildi kokku saamist takistavad endiselt erinevad nägemused, millised maksumuudatused ja mil määral järgmise aasta eelarve ja kogu riigi arengu jaoks kõige paremad oleksid.

Visa vaidlemise koht on Padari sõnul käibemaksuerisused, kuna see puudutab paljusid valdkondi, mille suhtes on koalitsioonipartneritel seni kardinaalselt erinevad nägemused. Eile töötati välja kaks varianti – kas jääda selle juurde, et kõik maksumäärad lähevad 5lt protsendilt 9le või tõsta kõik 18 protsendile ja kaotada käibemaksuerisused sootuks. „Mina olen seda meelt, et 5lt 9le oleks õige ja põhjendatud, aga ma ei ole kindel, et 18 protsenti oleks õige, sest selle kõrvalmõjud ei pruugi sugugi head olla,“ jäi Padar kahtlevale seisukohale.

Autode registreerimismaksu kehtestamise koha pealt oli rahandusminister optimistlikum. „Ma arvan, et see on õige suund,“ ütles Padar ja selgitas, et küsimus on selles, et Eesti hakkaks lõpuks ometi loodussõbralikult käituma. Võimsusel ja CO2l põhinev automaks peaks panema inimesi mõtlema, millise auto nad valivad. Padar hoiatas, et näiteks maasturite omamine läheb nende soetajatele tulevikus üsna kalliks maksma, kuna sama kallilt maksab nende tekitatud saaste kätte keskkonnale. „Me ei survesta aga maksuga inimesi, kellel autod on juba muretsetud, see on riigi poolt ka inimeste õiguspärase ootuse täitmine,“ lisas Padar.

Üks vaevalisemaid teemasid oli tulumaksu alandamise külmutamine, millega nõustumise tingimuseks esitas Reformierakond seitsmeteistkümnest punktist koosneva nõudmiste nimekirja, mille täitmist nad koalitsioonipartneritelt ootavad. Padar ütles, et iga erakond hoiab tulumaksu küsimuses endiselt oma positsioone, jälgib teiste erakondade liigutusi ning jätab oma viimase sõna hetkele, mil üldpilt kokku tuleb.

Padar ütles eile õhtul siiski, et tulumaksu langetamise edasilükkamine on põhimõtteliselt kindel, küsimus on vaid selles, kui kauaks. „Minu ettepanek on, et maksumuudatused lükatakse edasi kuni eurole üleminekuni,“ pakkus Padar.

Õhus on veel kuni umbes 1,5 miljardi krooni hankimise allikad, seda eeldusel, et tulumaksu langetamine külmutatakse. Padar märkis, et teab, kust see vajalik summa leida, kuid otsuse tegemiseks peavad Padari plaaniga nõustuma ka kõik võimuliidu osapooled.

„Minu soe soovitus kõikidele partneritele – vaatame ikka meie ees seisvat sihti, et me saaksime eurokriteeriumid lõpuks ära täita. Unustame ära, mida me oleme enne valimisi lubanud,“ läkitas Padar võimuliidule sõnumi ja avaldas imestust pikaks veninud valimiskampaania üle, mis seekord kuni järgmiste valimisteni venima kipub.

Puusalt tulistamist on Padari sõnul olnud koalitsioonilepingu tegemisest alates, nüüd oleks aega sihtima hakata.

Rahandusminister ütles karmideks otsusteks pinda ette valmistades, et mõnedel valdkondadel saab olema ehk teistest valusam järgmise aasta eelarvele otsa vaadata, kuid ei ole ka ühtegi, kes rõõmus saaks olla. „Tuleb väga tõsine kulude kokkuhoid. Ja kui see eelarve kord valmis saab ning avalikustatakse, tekib väga palju emotsioone,“ hoiatas Padar läheneva šokiteraapia eest. Samas rõhutas ta, et Eestis ei ole mingit katastroofi ning seni laiema eluga harjunud inimestel tuleb rihma pingutada. „Jah, loomulikult on kõik sellised otsused väga valusad, sest kõik need kokkuhoiu kohad puudutavad inimesi,“ ütles Padar.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. September 2008, 09:21
Otsi:

Ava täpsem otsing