Reede 24. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Maailma esimene roheline kivisöejaam alustab tööd

08. september 2008, 15:16

Põhja-Saksamaal Poola piiri ääres asuv
Schwarze Pumpe elektrijaam on maailmas esimene kus toodetud süsinikdioksiid
kogutakse kokku ning maetakse maha.

Rootsi energiafirma Vattenfalli jaam on väike, 30-megavatise võimsusega pilootprojekt, mis Vattenfalli teatel saab teenäitajaks teistele kivisütt kasutavatele elektrijaamadele üle maailma. Schwarze Pumpe võimsus ilma uue pilootprojektita on 2 x 800 megavatti. Jaam kasutab energia tootmiseks kivisöe sarnast, kuid sellest madalama kütteväärtusega pruunsütt ehk ligniiti.

Kogutud süsinikdioksiid surutakse kokku 1:500 gaasi ruumalast, pumbatakse silindrikujulisse konteinerisse ning ladustatakse seejärel kilomeetri sügavusel olevatesse poorsetesse kivimitesse, kus ta peaks püsima kindlalt vähemalt niikaua, kuni inimkonnal pole enam kliima soojenemise pärast vaja muretseda, kirjutas Next Energy News.

Jaam kasutab sama tehnoloogiat, mida Briti teadlane Sir David King nimetas kunagi inimkonna ainsaks lootuseks. Jaama operaator Vattenfall on projekti kallal vaeva näinud kaks aastat ning on tulemuse üle väga uhke. „Me usume, et see on kivisöe tulevik,“ ütles Hubertus Altmann Vattenfallist.

Keskkonnaaktivistid on projekti kritiseerinud, märkides, et selle raha oleks võinud investeerida taastuvaid energialiike kasutavate tehnoloogiate arendamisse.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. October 2008, 10:16
Otsi:

Ava täpsem otsing