NASA kavandab Kuu peale minituumajaama

15. september 2008, 17:31

USA kosmoseagentuur NASA töötab tõsiselt
Kuu peal asuva alalise kosmosejaama kavadega ning on leidnud lahenduse
energiavajadusele: selleks tuleb Kuu peale ehitada minituumajaam.

NASA teatas, et kavatseb ehitada katsemudelid ja simulaatorid, mis oleksid testimiseks valmis aastail 2012-2013, kirjutas Discover Magazine.

NASA programm Constellation seab eesmärgiks jõuda 2020. aastaks uuesti Kuule ning eesmärki arvesse võttes pole aega üleliia palju. Seega on pakiliseks muutunud kõik praktilised küsimused: kuidas hoida generaatoreid töös ning jaamas tuled põlemas. Päevasel ajal võiks lahenduseks olla päikeseenergia, kuid mõnes Kuu piirkonnas võib öö kesta ühtejärge 334 tundi ja näiteks Kuu lõunapoolusel ei tõuse päike kunagi väga kõrgele. Programmi kaugem eesmärk on aga ehitada samasuguseid jaamu ka näiteks Marsile, kus päikeseenergia kasutamine on veelgi problemaatilisem.

Tuumareaktor tagaks pideva energiaga varustatuse isegi ekstreemsetes tingimustes, mis valitsevad Kuul või Marsil ning sel juhul ei sõltu energiatootmine päikesepaistest.

Kuureaktori tööprintsiip oleks sarnane maapealsete reaktoritega, kuid sel on siiski mõned erisused. Kuivõrd Kuu-jaama energiavajadus on suhteliselt väike, siis loodab NASA, et reaktor võiks olla üsna väikeste mõõtmetega, näiteks suuruselt võrreldav tavalise iga kontorilaua alt tuttava paberikorviga. Jaama võimsus võiks olla 40 kilovatti. Jaama saaks ehitada Kuu pinnasesse ning erinevalt maistest jaamadest ei vaja see suuri jahutussüsteeme: kogu ülejääv energia vabaneks lihtsalt kosmosesse.

Katsemudel pannakse proovile kosmosetingimusi matkivas NASA laboris, ainsaks erinevuseks tõelise jaamaga oleks see, et tuumakütusena ei kasutata uraani. Katsetes luuakse jaamas sarnased olukorrad vedelate metallide abil.

NASA Clevelandis asuva Glenni keskuse uurimisvaldkonna juht Lee Mason ütles, et eesmärk on näidata järgmise kümnendi alguseks, et sellise jaama ehitamine on tehniliselt võimalik. Just siis teeb NASA otsuse, kuidas Kuu-jaama elektrivarustus tagada.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2008, 21:28
Otsi:

Ava täpsem otsing