Rahnel: USA majandus aeglustub veelgi kiirema hooga

15. september 2008, 17:02

Hansa investeerimisfondide strateeg Pertti
Rahnel ütles investeerimispanga Brother Lehmani võimalikku pankrotti
kommenteerides, et ilmselt näeme peagi veelgi kiiremat USA majanduse
aeglustumist.

Järgneb Pertti Rahneli kommentaar:

Lehman Brothersi näol on tegemist suurima pankrotiga alates telekomihiiu WorldComi pankrotistumisest 2001. aastal. Et pankrotiprotsessi algatamine toob kaasa ka lepinguliste suhete peatamise, kaasnevad sellega ilmselt raskused fondidele ja investoritele, kelle tegevust Lehman Brothers rahastas, rääkimata muidugi võlakirjade omanikest. Suurimaks Lehmani tagamata võlakirjade omanikuks oli Citigroup, kes Lehmani pankrotiavalduse kohaselt omas 138 miljardi dollari väärtuses võlakirju, suur osa sellest positsioonist on aga kindlasti ka Citigroupi klientide varad.

Igal juhul on Lehmani näol tegemist väga suuremahulise äri ja kohustustega ning see, kui palju on võlausaldajatel lootust oma rahast tagasi saada ning milliseks kujuneb võlakirjade hind, sõltub suuresti sellest, mil viisil Lehmani tegevust reorganiseerima hakatakse. Lähipäevad ja -nädalad toovad selgust, kui suured riskid olulistel finantsinstitutsioonidel Lehmani võlapaberites üleval olid. Igal juhul muutub niigi kapitalipuuduses vaevleva USA pangandussektori olukord veelgi keerulisemaks ning väheneb pankade võimekus ettevõtteid ja eraisikuid krediteerida. Seetõttu näeme ilmselt veelgi kiiremat USA majanduse aeglustumist, raskemaks muutub eeskätt nende ettevõtete olukord, kes oma tegevuses toetusid suurel määral laenurahale.

Pikemas perspektiivis on tegemist pigem positiivse sammuga. Maksumaksjate rahaga ettevõtete päästmine loob turuosalistele võimalused võtta riske, mida vastasel juhul ei võetaks, ning see viib omakorda ebaefektiivsete otsusteni. Lühiajaliselt kindlasti turud reageerivad sellele arengule negatiivselt, kuna finantssektori seisukorra määramatus suureneb. On saanud ka selgeks, et olukord finantssektoris on siiski tõsisem, kui paljud seda arvasid.

Merrill Lynchi müügi õnnestumine Bank of Americale on kahtlemata äärmiselt positiivne. Merrill Lynch on varade ja kohustuste mahult ligi kaks korda suurem kui Lehman ning seetõttu on raske üle hinnata selle ettevõtte mõju USA majandusele ning finantsturgudele.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. September 2008, 17:13
Otsi:

Ava täpsem otsing