Teisipäev 21. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Pankadevahelise usalduse kadu kahekordistas intressi

16. september 2008, 15:50

Vaatamata sellele, et keskpangad üle ilma
paiskasid raha pangandussüsteemi, kahekordistusid dollari üleööintressid ühe
päevaga.

Kui esmaspäeval laenasid LIBORi näidu järgi pangad üksteisele raha üheks päevaks 3,33 protsendiga, siis täna tuli keskmiseks 6,44 protsenti. Ja pangad olid valmis andma üksteisele raha noteeringute alusel isegi kümne protsendiga.

Euroopa Keskpank paiskas täna rahaturule võlakirjade tagatisel 70 miljardit eurot ehk topelt nii palju, kui esmaspäeval. Jaapani keskpank andis turule 24 miljardi dollari jagu jeene, Briti keskpank 36 miljardi dollari jagu naelasid. Ka Austraalia ja Ðveitsi keskpank tegid sama. Kõigi pilgud ja ootused-lootused olid USA keskpangal. Intressilangetusest rohkem oodatakse raha pangandussüsteemi. Üleeile lisas Föderaalreserv turule 70 miljardit dollarit.

Intressid tõusid, kuna spekuleeriti, et kindlustusselts AIG ei suuda leida raha, et tegevust jätkata. AIG vajas juba 75-80 miljardit dollarit.

Briti keskpank teatas, et pangad esitasid täna rahasoove kolm korda suuremale summale, kui keskpank pakkus. Euroopa Keskpangas oli suurim rahasoovijate saba alates detsembri keskpaigast. Keskpank pakkus seitsmeks päevaks 150 miljardit eurot, kuid 533 panka tahtsid kokku 328,7 miljardit eurot.

Tegu on tüüpilise ahelreaktsiooniga, mida kõik kartsid, kui Lehman Brothers lasti ajaloo prügikasti minna.

„Siin on selline segadus, see on täiesti uskumatu. Olukord on väga raske,“ ütles ING Banki strateeg Padhraic Garvey Bloombergile. „Pole märke, et see mööduks. Kui Fed kärbib intresse, ei pruugi sellest lahendust sündida.“

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. September 2008, 16:11
Otsi:

Ava täpsem otsing