Pühapäev 4. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Kohus katsetab võlanõuete turbomenetlust

17. september 2008, 08:28

Justiitsministeeriumi eestvõttel katsetab
Pärnu maakohus elektroonilist maksekäsumenetlust, mis lubab võlausaldajal oma
käe võlglase taskusse pista vähem kui kuu ajaga.

Võla sissenõudmine kujuneb tõeliseks turbomenetluseks, kui kohtul õnnestub menetlusdokumendid võlglasele kätte toimetada ning ta neile vastu ei vaidle. Kui praegu avaneb kiirtee oma rahani vaid Pärnu maakohtu tööpiirkonnas, siis 1. oktoobrist laieneb võlgade turbomenetlus kogu Eestile.

Justiitsministeeriumi õigusloome ja arenduse talituse nõunik Kairit Kirsipuu sõnul erineb elektrooniline maksekäsumenetlus varem kasutatust põhiliselt selle poolest, et andmeid töödeldakse elektrooniliselt ja see hoiab kõvasti kokku nii raha kui aega.

Elektroonilisse menetlusse saabuvad avaldused on enne kohtusse jõudmist põhiandmetes juba kontrollitud ja menetlusdokumentide loomine toimub automatiseeritult. "Oluliselt peaks tõusma just kohtupoolne menetluse kiirus," kommenteeris uute infosüsteemidega Kirsipuu kaasnevat.

Elektrooniline menetlus hoiab võlanõuete kiirmenetluse kuludest ligi poole kokku, kuid sellest olulisemaks peab ministeerium siiski efektiivsust. "Maksekäsu kiirmenetlus on oma olemuselt lihtne ja formaliseeritud menetlus, mille kaudu peab saama kiirelt ja lihtsalt sisse nõuda selgelt vaidlustamata võlanõudeid. Kohtusse pöördujat ei rahuldanud kindlasti see, kui ta pidi maksekäsku ootama pool aastat või rohkemgi veel," kommenteeris Kirsipuu.

"Maksekäsu kiirmenetluse avaldus jõuab nüüd kohtusse elektrooniliselt ning veebilehe kaudu esitatud avaldusi saab kohus ka automatiseeritult töödelda," rääkis Kirsipuu. Lisaks võimaldab elektrooniline menetlus asjade käiku interneti vahendusel jälgida.

Võlanõuete menetlemise kestus on erinev ja sõltub peamiselt sellest, kui kiiresti ja edukalt õnnestub võlgnikule dokumente kätte toimetada. Kui dokumentide üleandmisega probleeme ei teki, võiks elektroonilises menetluses täitedokumendi ehk maksekäsu kätte saada vähem kui kuuga," märkis Kirsipuu.

Kirsipuu kinnitusel automatiseerimisega võlgniku ebaõiglast kohtlemist ei kaasne. "Võlgnik ei pea vastuväidet elektrooniliselt esitama, vaid võib seda jätkuvalt paberkandjal teha. See tähendab, et kohtud võtavad ka täielikule elektroonilisele menetlusele üleminekul võlgnikelt vastuväiteid nii paberkandjal kui ka e-posti teel. Seega võlgnike õigusi elektroonilisele menetlusele üleminekuga kuidagi ei piirata."

Haapsalus asuvasse maksekäsukeskusesse laekunud elektrooniliste võlanõuete arv pole veel kuigi suur. Ministeerium põhjendas seda asjaoluga, et menetluse käivitamine langes suvepuhkuste ajale ning avaldusi saab esitada üksnes Pärnu maakohtu tööpiirkonda jäävate võlgade sissenõudmiseks. See tähendab, et võlgniku elu- või asukoht pidi olema kas Pärnu, Järva, Rapla, Lääne, Saare või Hiiu maakonnas.

"Septembrikuu on aga näidanud juba elavnemist ning iga nädalaga on elektroonilist menetlust hakanud kasutama üha uued kliendid," väljendas Kirsipuu rõõmu.

Piirang oli seatud uute infosüsteemide testimiseks ning kohendamiseks, ent negatiivset negatiivset tagasisidet pole ministeeriumisse senini jõudnud. "Pigem on tagasiside olnud positiivne ja jagatud on häid soovitusi, mida kindlasti oleks juurde vaja ning mis võiks e-teenuse veel paremaks muuta. Neid soovitusi on ka arvesse võetud ja töö süsteemi kasutusmugavuse tõstmise kallal juba käib," lisas ministeeriumi nõunik ja lisas, "kuna võlglased vastuväiteid elektrooniliselt esitama ei pea, siis selles osas ka tagasiside puudub."

Hetkel ei saa elektrooniliselt töödelda Euroopa maksekäsuavaldusi. Kõiki teisi maksekäsu kiirmenetluses lubatud lubatud nõudeid saab elektrooniliselt menetleda, sealhulgas elatisnõuded.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. October 2008, 18:23
Otsi:

Ava täpsem otsing