Teisipäev 6. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

VIDEO: higi vs bensiin

18. september 2008, 23:20

Kui sa oled kunagi hommikul ummikus
seistes rooli taga mossitanud, et kõndides jõuad ka kiiremini tööle, siis
põhimõtteliselt oli sul õigus. Äripäev testis ühe Tallinna ummikute ema Pirita
tee peal, milline liiklusvahend on kiireim.


Autovaba nädala keskel, kolmapäeva varahommikul, asusid üksteise vastu tulisesse võitlusesse motoroller, mootorratas, auto ja ühistransport, kellel seisid vastas jooksja, rulluisutaja ning jalgrattur.

See, kes läbib tipptunnil seaduslikult kõige kiiremini ca 10 kilomeetrise teekonna Regati Maja juurest Pirital Äripäeva kontorini Pärnu maantee viadukti juures, kroonitakse Tallinna teede kuningaks.

Tähelepanu, valmis olla, läks, panevad kõik tuhat nelja ajama. Või noh…tegelikult kõik peale auto, kes ennast rahulikult veniva autorongi külge haagib. Ummikuid mittetunnistavate kaherattaliste motomasinate kõrval lõikavad jõudsalt teed ratas ja rulluisud. Pärituul lubab kiirusel kasvada kuni 40 kilomeetrini tunnis, mis tööle hiljaks jäävaid roolikeerajaid ainult ärritab. Kuid see pole autojuhtidele veel kõige hullem. Põrguliku piinana jälgivad nad, kuidas nende hobujõududest pungil masinate kõrval keegi kõrend samas tempos tormab.

Siinkohal ei maksa lasta ennast petta. Mehed kondimootoril on kõik küll sportlikud kunded, ent seda siiski üksnes oma põhileiva kõrvalt.

Vahepeal on Äripäeva sekretär Moonika bussiga kesklinna jõudnud. Vahetades selle ülerahvastatud trammi vastu, satub ta tavapärasesse ühistranspordi seiklusesse. „Noh, tere! Jälle sina,“ saab Moonika rõõmsa tervituse täiesti tundmatult mehelt, kes targa nõuga hätta ei jää. „Kus me siis täna sõidame? Tahate Virtsu? Kuressaarde? Selle lahja metrooga? Võtke ikka midagi, mis sada kilti välja võtab,“ soovitab blond, siniste silmadega meesterahvas.

Samal ajal on Pirita tee lõpp teised võistlejad lahti pudistanud. Erinevalt suurmagistraalidel voorivatest mootormasinatest kasutavad ülejäänud ära kõik hoovid ja tänavad, kust vähegi lõigata saab.

Veel ise mõned sajad meetrid enne finišit ratta seljas vehkides tundsin, kuidas hingetus kopsudes murdma hakkas. Veel viimane pingutus ja…

Lõppaegu kokku lüües tuli loorberitest kroon mootorratturile ulatada, kes vaid 15 minutiga teekonna läbis. Teise koha pälvis võitja väikevend motoroller. Vaid neli minutit hiljem saabusin mina rattaseljas lihasmobiilide seast esimesena. Üllatavaks osutus aga purunenud ennustus ühistranspordi haledast kaotusest. Olgugi, et vaid minutiga, jõudis Moonika ette meie jooksvast uuriva toimetuse toimetajast Raivost, kes võitjast veidi üle kahe korra kauem tuli. Lõppajaga 30 minutit langeski ummikute põhjustaja auto viiendana rulluiskude ja ühistranspordi vahele.

Tõsi. Eksperimendi teostuse osas tuleb veidi ka pihtida. Nimelt on ummikus seisva auto aeg võetud päev hiljem. Eksperimendi hommikul oli stardipaiga vahetus läheduses avarii, mistõttu kogu ummik paraku meie autojuhi seljataha jäi.

EKSPERIMENDI TULEMUSED:

Ummikus liigeldes mootorratas kiireim

Teekond: Regati maja Pirital – Äripäeva peakontor Pärnu mnt 105

Aeg: hommikune tipptund

Liikumisvahendid ja teekonna läbimiseks kulunud aeg:

I Mootorratas 15 minutit
II Motoroller 18 minutit
III Jalgratas 24 minutit
IV Rulluisud 26 minutit
V Auto 30 minutit / ilma ummikuta 22 minutit
VI Ühistransport 36 minutit
VII Jooksja 37 minutit

Huvitav fakt

Ilma ummikuteta liigeldes jõuaks auto sama distantsi Regati Maja juurest Äripäeva kontorini läbida 22 minutiga, mis on üksnes kaks minutit jalgrattast aeglasem.

TASUB TEADA:

Eksperimendi käigus 10 kilomeetrisel teelõigul kulutas motoroller kütust vaid kolme krooni eest.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. October 2008, 15:57
Otsi:

Ava täpsem otsing