Laupäev 21. jaanuar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Kasparov: Putin laastab Venemaa majanduse

19. september 2008, 12:58

Endine male maailmameister ning Venemaa
opositsiooni üks liidreid Garri Kasparov kirjutab täna ajalehes Wall Street
Journal avaldatud arvamusartiklis, et sel nädalal Venemaa börsi tabanud krahhist
oli isegi kasu - see „rohis välja“ need kodu- ja välismaiseid investorid,
kes oma ahnuses ja kasumijahis on kaasa aidanud peaminister Vladimir Putini
kursile, mis tüürib Venemaad diktatuuri suunas.

Börsi järsk langus, üle 57% maikuu tipust, on seotud Venemaa majanduse ja riigi düsfunktsionaalse iseloomuga. Pea iga äritegevuse aspekt on läbi põimitud riigivõimuga, kui mitte Putiniga isiklikult. See, ilmselgelt, pole investorite jaoks kuigi julgustav, kirjutab Kasparov.

„Siiski on veel piisavalt neid, kes usuvad, et kui tolm hajub, jätkub kõik jälle nii nagu vanasti. Ilmselt leiavad nad, et etendus peab jätkuma, ehkki paljud kandva rolliga näitlejad on lavalt lahkunud ja teater ise on leekides,“ kirjutab Kasparov kibedusega.

Kasparov kirjeldab, kuidas Putini ja president Medvedevi ajal on riik tunginud majanduses järjest enam igale tegevusalale ning maffialaadne väljapressimistaktika on saanud Kremlis tavapäraseks käitumisviisiks. Võetagu kas või terase- ja söekompanii Metšel, mida Putin teravalt ründas ja ähvardas, kui peaministri „omameeste“ ülevõtukatsed tagasi lükati. „Metšelist on saanud atraktiivne sihtmärk, sest söe hind tõuseb kiiresti,“ kirjutab Kasparov.

Üks tuntud ärimees on siiski otsustanud vastuvoolu ujuda ja Putini Venemaalt oma investeeringud välja viia – meediamogul Rupert Murdoch. „Mida enam ma Venemaale investeerimise kohta loen, seda vähem see kõik mulle meeldib. Mida edukamad me oleksime, seda suuremaks kasvaks risk, et see meilt röövitakse, nii oleme praegu seal müümas,“ tsiteeris Kasparov Murdochit.

Murdochi kõrval on aga palju selliseid investoreid, kes näevad Venemaal eelkõige häid äri ja teenimisvõimalusi. Samuti on Venemaa palgal mõjukaid eestkostjaid nagu Saksamaa endine kantsler Gerhard Schröder või Soome endine peaminister Paavo Lipponen. Nafta ja gaasi vastu on lääneriikides küllalt neid, kes on valmis tegema nägu, et Putin ja Medvedev on valitud liidrid, mitte maffiabossid, kirjutab Kasparov.

Seni, kuni Venemaa valitsus oma kodanike ees vastust ei kanna, ei või aga Venemaal end julgelt tunda ükski firma ega üksikisik, kirjutab Kasparov.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. November 2008, 20:11
Otsi:

Ava täpsem otsing