Kobin: omal maja põles, aga Ansip õpetas Horvaatia juhte

22. september 2008, 16:42

Ülemiste City juhi Gunnar Kobini
sõnul viibis peaminister Andrus Ansip eelarvekriisi ajal Horvaatias ja
õpetas sealseid juhte, selle asemel, et kodus "tulekahjut" likvideerida.

„Samal ajal, kui omal kodus maja põleb, läheb peaminister Horvaatiasse sealseid juhte õpetama, kuidas riiki juhtida! Ma olen veendunud, et Horvaatia juhid oleksid aru saanud, kui peaministribüroost oleks tulnud kõne, et meil on eelarvega jama ja peaminister ei saa tulla,“ kommenteeris Kobin peaministri hiljutist riigivisiiti Horvaatiasse.

Kobini sõnul on valitsus teinud palju vigu selleks, et eksisteeriks usaldus, mis lubaks loota, et tänane valitsus nüüd äkki midagi teistmoodi tegema hakkaks. „Kui me räägime pronkssõdurist, siis see on sümbol, mis näitab meie oskamatust selles keskkonnas, kus me asume, hakkama saada,“ märkis Kobin.

Samuti kritiseeris Kobin poliitikute oskamatust Venemaad ümber sõrme keerata. „Venemaa oleks oma transiidi aja jooksul tõenäoliselt Eestist oma sadamatesse juhtinud, aga jutt ei ole ainult transiidist, vaid kogu meie majandussuhtlusest maailma ühe suurima naabriga. Venemaa on keeruline riik, aga me oskasime 20 aastat tagasi ta ümber sõrme keerata ja endale vabaduse välja võidelda, miks me ei suuda täna sama kavalalt toimides Venemaaga hakkama saada?“ tõstatas Kobin küsimuse.

„Mina arvan, et NATO ja EU on meie juhtides tekitanud tunde, et nüüd me võimegi oma naabri peale haukuda, aga kas see alati just meie majandushuvides on, ma julgeks kahelda,“ lisas Kobin.

Selle sama Venemaaga äriajamise raha eest jaksaks me tema sõnul näiteks tõsta kaitsekulutusi. „Pool aastat tagasi tegi meie president ettepaneku, et unustame selle piirilepingu preambula viite Tartu rahule ära ja lähme edasi. Toompea aga ütles - ei, punnime edasi. Mina ei arva, et naabri peale haukumine meid naabrit ennast kuidagi rohkem austama paneb. Pigem ikka koostöö, mis meid naabrile kasulikuks muudaks. Ja ma ei räägi sellest, et me peaksime kogu oma majanduse Vene suunale juhtima, vaid sellest, et riigi juhtimine on selle leiva meie laualt ära viinud,“ lausus Kobin.

Majanduskaose lahendamine võtab Kobini sõnul nüüd aega, kuid alustada tuleb raskete otsuste tegemisest. „Püsikulud koomale, asjatud tegevused nurka ja fookus kõige olulisemale. Minu arvates on täna liiga palju loosungeid, aga kui tegemiseks läheb, siis muud ei kuule, kui et seda ei saa teha ja teist ei saa teha. Täna tuleb riigi rooli hüpata ja saneerima hakata nii nagu rappaläinud ettevõtlust saneeritakse,“ soovitas ettevõtja.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. September 2008, 16:42
Otsi:

Ava täpsem otsing