Inspektsioon: tuleb valmis olla kriisijuhtimiseks

Piret Reiljan 25. september 2008, 13:41

Täna esines riigikogus
Finantsinspektsiooni juht Raul Malmstein, kelle sõnul on Baltimaad koos
Skandinaavia riikidega valmistamas ette ühist kriisijuhtimise kava, juhuks
kui ka siinset kanti peaks tabama Ameerika Ühendriikide finantsturu
viimase aja sündmused.

Finantsinspektsioon koos Eesti Panga ja Rahandusministeeriumiga on allkirjastanud üle-euroopalise kriisijuhtimise memorandumi. "Viimasest johtuvalt on asunud Skandinaavia ja Balti riigid ette valmistama ühist regionaalset kriisijuhtimise memorandumit, millega hõlmatakse kõikide riikide valitsused, keskpangad ja järelevalved," sõnas Malmstein. Plaanide kohaselt peaks dokument valmima veel selle aasta jooksul.

"Nagu on näidanud hiljutised sündmused Ameerika Ühendriikide turul, ei saa alahinnata ka Teie (riigikogu - toim.) võimalikku rolli kriisjuhtimises. Vajadusel loodan Teie igakülgsele ja operatiivsele koostööle, samas uskudes, et seda koostöötahet ei tule tegelikus elus testida," märkis Malmstein täna riigikogu ees kõneledes.

Oma kokkuvõtteks rõhutas Malmstein väliskeskkonna, eriti finantskriisi pärssivat mõju Eesti majandustsükli pöördumise võimalusele. Turgude globaalne iseloom ja mõju sunnib kriitilise pilguga hindama ka meie endi võimekust turu turbulentsidega toimetulekuks, nentis ta.

Pinged kapitaliturgudel, pankade vähene usaldus üksteise suhtes ja võetavate riskide osaliselt ratsionaalne, osaliselt emotsionaalne ümberhindamine avaldab otsest mõju laenupakkumisele. See loomulikult ei aita kaasa meie majanduskliima paranemisele.

Rootsi emapankasid pidas Malmstein aga pigem Eesti finantssüsteemi stabilisaatoriteks, kui meie probleemide esmaseks allikaks. Ajakirjanduse vahendusel on kostnud minoorseid noote Eesti finantssektori justkui „liigsest” integreeritusest Põhjamaade finantssektoriga ja meie näiliselt väikesest mõjust ka järelevalvelises plaanis, oli Malmstein kriitiline.

"Olgem ausad, meie oma pangad oleksid maailma finantsturu riskidele palju rohkem avatud kui on seda pangad Skandinaavia pangagruppide osana. Samas ei ole kiiresti muutuval turul võimalik anda indulgentsi ka Rootsi pankadele," arutles Finantsinspektsiooni juht. Probleemide tekkimisel ei ole see aga mitte ainult meie mure, vaid jagatud mure nii Rootsi valitsuse, keskpanga kui finantsjärelevalvega, jätkas Malmstein.

"Julgen Teile täna kinnitada, et Finantsinspektsioon on teinud kõik endast oleneva, et kiiresti muutuvas keskkonnas tagada Eesti finantssektori stabiilsus ja usaldusväärsus. Seda nii selles osas, mida me saame teha siin Eestis, kui ka piiriüleselt tihedas koostöös oma kolleegidega," kinnitas ta.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. October 2008, 09:00
Otsi:

Ava täpsem otsing