Jaapanlased plaanivad ehitada kosmosesse lennutava lifti

25. september 2008, 18:03

Jaapani teadlased üritavad ehitada lifti,
mis viiks reisijad otse kosmosesse. Lifti tõstekonstruktsioon liiguks mööda 35
000 kilomeetri pikkusi kaableid, mis peaksid olema kergemad ja tugevamad kui
ükski praegu olemasolev materjal. Selline lift teeks teoks mitmete ulmekirjanike
fantaasiad.

Kaablid oleksid kinnitatud Maale ning kaoksid taevasse, ulatudes lõpuks satelliitjaamani. Teadlased loodavad, et lisaks reisijate kandmisele saaks liftiga üles viia ka päikesegeneraatoreid kodude varustamiseks energiaga ning isegi tuumajäätmeid, mis kosmosesse saadetaks, kirjutas The Telegraph.

Jaapan on lubanud projektile kulutada umbes sada miljardit krooni. Jaapanlaste ideest on kinni hakanud ka teised – väidetavalt on ka NASA ühe sellise projektiga seotud. Novembris peetakse Jaapanis rahvusvaheline konverents, mille käigus loodetakse panna paika detailne ajakava.

Üks suurimaid väljakutseid saab ilmselt olema lifti kaablite materjali väljatöötamine. Materjal peab olema äärmiselt kerge, kuid samas pidama vastu kokkupõrgetele kosmiliste objektidega. Arvatakse, et lahenduseks võivad olla süsinikust nanotorukesed, mis materjalikiudude vahele põimitakse.

Jaapani kosmoselifti liidu direktori Yoshio Aoki sõnul peavad kaablid olema terasest 180 korda tugevamad. Need peaksid olema ka neli korda tugevamad kui vastupidavaimad siiani toodetud nanotorukeste kiud.

Pole ka veel otsustatud, kuidas lifti energiaga varustama hakatakse. Professor Aoki arvas, et võib-olla rakendatakse sama tehnoloogiat, mis liigutab maailma kiiremaid ronge. „Süsinikust nanotorukesed juhivad elektrit, seega plaanime teise kaabli abil lifti kogu tee energiaga varustada,” ütles ta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. October 2008, 12:55
Otsi:

Ava täpsem otsing