Jurist: keeruline on tuvastada töötaja väljateenitud palga suurust

Mariliis Pinn 26. september 2008, 13:32

Töövaidluskomisjoni juhataja Raili Karjane
ütles, et töövaidluste lahendamise praktikas on kõige keerulisemad just
need juhtumid, kus tekib vajadus tuvastada töötaja väljateenitud palga
suurus. Siiski, kui töötaja on saanud oma töö eest kindlatel tingimustel
mõistlikku palka, on tal õigus loota, et selle maksmist ka jätkatakse.

„Kõige rohkem töövaidlusi ongi palga ja muude summade väljamaksmise, palga suuruse tuvastamise ja palgaarvestamise aluste kohaldamise küsimustes. Seda eelkõige ebaselgete ja mitmetimõistetavate töölepingu tingimuste või töölepingute puudumise tõttu. Palgavaidluste lahendamise teeb sageli keeruliseks sellekohase kohtupraktika vähesus," rääkis Karjane.

Juristi sõnul arvestavad töövaidlusorganid seejuures sageli põhjendamatult üksnes töölepingus kokkulepitud tingimusi, ja tähelepanuta jäetakse poolte tegelik praktika.

"Kas ikka on õige, et olukorras, kus töötajale makstakse töötasu kordades rohkem kui leping ette näeb, võib tööandja sama töö eest ta üle viia näiteks minimaalpalgalähedasele lepingupalgale. Lähtutakse seisukohast, et tööandja võib ühepoolselt töötaja palka suurendada ilma et see muutuks talle siduvaks lepingutingimuseks. Vastavalt VÕS § 23 lg. 1 on lepingu poolte kohustused sätestatud lepingus või seaduses, kuid võivad tuleneda ka poolte vahel väljakujunenud praktikast, lepingupoolte kutse- või tegevusalal kehtivatest tavadest ja hea usu ning mõistlikkuse põhimõttest. Kui ikka töötaja on saanud oma töö eest kindlatel tingimustel mõistlikku palka, on tal õigus loota, et selle maksmist ka jätkatakse,“ on Karjane veendunud.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. September 2008, 13:32
Otsi:

Ava täpsem otsing