Teisipäev 21. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Jaapanlased plaanivad ehitada kosmosesse lennutava lifti

Siim Sepp 29. september 2008, 00:00

Selline lift teeks teoks mitme ulmekirjaniku fantaasiad. Kaablid oleksid kinnitatud Maale ning kaoksid taevasse, ulatudes lõpuks satelliitjaamani.

Teadlased loodavad, et lisaks reisijate kandmisele saaks liftiga üles viia ka päikesegeneraatoreid kodude varustamiseks energiaga ning isegi tuumajäätmeid, mis kosmosesse saadetaks, kirjutas The Telegraph.

Jaapan on lubanud projektile kulutada umbes 100 miljardit krooni. Jaapanlaste ideest on kinni hakanud ka teised - väidetavalt on ka NASA ühe sellise projektiga seotud.

Novembris peetakse Jaapanis rahvusvaheline konverents, mille käigus loodetakse panna paika detailne ajakava.

Üks suuremaid väljakutseid on ilmselt lifti kaablite materjali väljatöötamine. Materjal peab olema äärmiselt kerge, kuid samas pidama vastu kokkupõrgetele kosmiliste objektidega.

Arvatakse, et lahenduseks võivad olla süsinikust nanotorukesed, mis materjalikiudude vahele põimitakse.

Jaapani kosmoselifti liidu direktori Yoshio Aoki sõnul peavad kaablid olema terasest 180 korda tugevamad. Need peaksid olema ka neli korda tugevamad kui vastupidavaimad siiani toodetud nanotorukeste kiud.

Pole ka veel otsustatud, kuidas lifti energiaga varustama hakatakse.

Professor Aoki arvas, et võib-olla rakendatakse sama tehnoloogiat, mis liigutab maailma kõige kiiremaid ronge. "Süsinikust nanotorukesed juhivad elektrit, seega plaanime teise kaabli abil lifti kogu tee energiaga varustada," ütles ta.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:45
Otsi:

Ava täpsem otsing