Sotsiaalmaksule päitsed pähe

ÄP 29. september 2008, 00:00

Me toetame Tarkade Klubi ettepanekut seada sotsiaalmaksule ühe töötaja pealt ülempiir. Võimalik aga, et senine ettepanek seada brutopalga piiriks, millelt enam sotsiaalmaksu ei võeta, veerand miljonit krooni, on siiski liiga madal.

Sotsiaalmaks on endiselt tööandja maks, sotsiaalmaksu määr, 33 protsenti, on üks karmimaid.

Need kaks asjaolu kokku ei soodusta uute ja kõrgepalgaliste töökohtade loomist.

Kui seada sotsiaalmaksule ülempiir, siis selle kehtima hakkamisel kahtlemata sotsiaalmaksu laekumine väheneb - mitte palju, aga siiski.

Aga et rasket rongi liikuma tõmmata, teeb vedurijuht niisuguse manöövri - lükkab rongi veidi hoopis tagurpidi, siis on kergem hakata liikuma edaspidi.

Arvame, et sama on ka sotsiaalmaksu laekumisega. Kui head palgad saavad teatud sotsiaalmaksusoodustuse, tuleb neid häid palku juurde, maksubaas laieneb ja tegelikud sotsiaalmaksu laekumised suurenevad.

See ongi Tarkade Klubi ja üldse tuleviku peale mõtlemise idee.

Teisisõnu, kui me jätame tegemata kõik otsused, mis natukenegi vähendavad hetke rahavoogu, võime saada tulemuse, et rahavood lähevad mõne aja pärast ikkagi langusse, aga juba järsemalt.

Pealegi tulumaks laekuks nendelt headelt palkadelt edaspidigi samas mahus, sest tulemaksureformi on valitsuskoalitsioon külmutanud.

Diskuteerimise küsimus on, kas brutopalk 0,25 miljonit krooni aastas, umbes 20 000 krooni kuus, väärib juba sotsiaalmaksusoodustust.

See pole ju isegi kahte keskmist palka. Maksu- ja tolliameti andmeil oli 2007. aastal üle 0,25 miljoni krooni teenivaid inimesi 48 861 ehk 6,8 protsenti kõikidest maksumaksjatest.

Kes on sotsiaalmaksu kärpimise vastu, võib retooriliselt küsida: kas 20 000 krooni kuus on unemate palk, mis peaks meie majanduse uuesti käima jooksma? Ja Keskerakonna esimees Edgar Savisaar lubas 25 000kroonist keskmist palka juba enne eelmisi valimisi.

Ent mida aluseks võtta? Statistikas on tuntud nn kolme sigma reegel ehk kõik enam-vähem oluline jääb kolme "standardi" sisse.

Selle alusel võiks sotsiaalmaksu mitte võtta palgaosalt, mis ületab kolme keskmist palka. See oleks kuus 40 000 ja aastas 480 000 krooni.

Teeme endiselt ettepaneku, et sotsiaalmaks oleks osaliselt või täielikult töövõtja maks, sest siis hakkab töötaja sotsiaalmaksu rohkem teadvustama ja maksude kehtestajaid ka rohkem survestama, mida ta praegu kahjuks ei tee, kuna sotsiaalmaks on tööandja "asi".

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:45
Otsi:

Ava täpsem otsing