Lang ja Pihl allkirjastasid Eesti ja USA viisavabaduse eeldusleppe

Mariliis Pinn 30. september 2008, 07:56

29. septembril, allkirjastasid siseminister
Jüri Pihl ja justiitsminister Rein Lang Washingtonis Eesti ja Ameerika
Ühendriikide valitsuste vahelise raskete kuritegude vastu võitlemise ja
ennetamise koostöö kokkuleppe, mis on eelduseks Eesti ühinemiseks Ameerika
Ühendriikide viisavabaduse programmiga.

Ameerika Ühendriikide valitsuse nimel kirjutasid lepingule alla sisejulgeolekuminister Michael Chertoff ja abijustiitsminister Matthew Friedrich, teatas siseministeerium.

„See leping on äärmiselt tähtis ja vajalik meede tänases riskide rohkes maailmas, kus rahvusvaheline terrorism, piirideülene kuritegevus ja illegaalne migratsioon ohustavad riikide sisemist stabiilsust, inimeste igapäevast elu ning õõnestavad demokraatliku ühiskonna põhialuseid,“ märkis siseminister Jüri Pihl lepingu allkirjastamisel. „Teisalt aitab sõlmitud leping meil saavutada eesmärki, millest paljud unistasid Eesti taasiseseisvudes ning mille nimel oleme tööd teinud alates 1990-ndate aastate keskpaigast. See eesmärk on vaba, ilma viisata, reisimine Ameerika Ühendriikidesse,“ lisas Pihl.

Sõlmitud raskete kuritegudega võitlemise ja ennetamise koostöö tõhustamise kokkulepe oli viimaseks eelduseks Eestile ühinemisel USA viisavabadusprogrammiga. Enne laienemisotsust peab USA riigisekretär Eesti ametlikult USA viisavabadusprogrammiga liikmekandidaadiks nimetama. Kui see on tehtud, peab USA sisejulgeolekuminister astuma veel neli sammu: sertifitseerima õhuteed pidi riigist lahkumise kontrollsüsteemi ja kinnitama, et see toimib 97% kindlusega, sertifitseerima elektrooniliste reisilubade süsteemi ja kinnitama, et see vastab seaduses toodud nõuetele, kinnitama, et Eesti ei kujuta endast ohtu USA julgeolekule ja immigratsioonikorrale ning seejärel teavitama ametlikult Kongressi, et on langetatud otsus, laiendada Eestile USA viisavabadusprogramm.

Visiidi käigus kohtuvad Eesti ministrid koostööküsimuste arutamise eesmärgil ka USA Justiitsministeeriumi, Riigidepartemangu ja FBI esindajatega, Kommunismiohvrite Mälestusmärgi Fondi presidendiga ning Obama ja McCaini presidendikampaania esindajatega.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. September 2008, 07:57
Otsi:

Ava täpsem otsing