Phoenix leidis Marsilt jälgi vedelast veest

30. september 2008, 09:20

Marsi pinnast uuriv sond Phoenix on leidnud
jälgi vedelast veest, mis on punasel planeedil eksisteerinud geoloogilises
mõttes alles üsna hiljuti.

Veejälgede leiu puhul käib jutt kahest mineraalkivimist, mis teadlaste sõnul said tekkida ainult vedela vee olemasolul. Kuid küsimusele, kust see vesi pärines, ei oska teadlased hetkel vastata. Peagi algav Marsi talv jätab vastuse otsimiseks ülinapilt aega, kirjutas ScienceNOW.

Mineraalid avastati Phoenixi pardal oleva gaasianalüsaatori abil, mis uurib pinnaseproove neid kuumutades. Kivimiproovide analüüsitulemusi töötleva Arizona ülikooli töörühma juht William Boyntoni sõnul oli tõenäoliselt tegu saviga.

Samuti leidis gaasianalüsaator süsinikdioksiidi, mis ilmselt tekkis kaltsiumkarbonaadi lagunemisel.

Analüüsiaparaat MECA (Microscopy, Electrochemistry, and Conductivity Analyzer) kinnitas samuti kaltsiumkarbonaadi olemasolu ning leidis lahusest kaltsiumiioone. Mõlemad kivimid on märgiks, et kunagi on Marsil leidunud vedelat vett.

Tööhüpoteesi järgi oli geoloogilises mõttes äsja – mõnituhat kuni mõned miljonid aastat tagasi – Marsil järsk kliima soojenemine, mille käigus sulas planeedi pinnases leiduv igijää ning muutus mõneks ajaks mikroobidele sobivaks elukeskkonnaks.

Harvardi ülikooli geokeemik Nicholas Tosca sõnul võib see stsenaarium tõesti paika pidada, sest nende mineraalkivimite tekkeks oli vedelas olekus vesi hädavajalik. „Iseküsimus on, kui palju seda oli, see võis olla ka väga õhuke veekiht, aga sellest mikroobidele piisas,“ ütles ta.

Siiski on värske leiuga ridamisi muresid. Esiteks ei ole teadlastel võimalik täie kindlusega väita, et mineraalid tekkisid tõepoolest seal, kust Phoenix nad nüüd leidis. Umbes nelja miljardi aasta vanuseid savikivimeid on Marsi orbiidil tiirlevad tehiskaaslased viimastel aastatel avastanud korduvalt. Spektroskoopia abil on leitud Marsi tolmust karbonaatide jälgi. Seega on olemas võimalus, et Phoenixi uurimisalasse sattusid kivimid hoopis tuule abil.

Paraku pole jäänud palju aega, et asja täpsemalt edasi uurida, sest Marsil on algamas talv ning päikesevalgust on üha napimalt. Seega ei jagu Phoenixile energiat, sest sond toimib päikesepatareidel. Enne lõplikku väljalülitumist püütakse veel valmis jõuda nelja viimase pinnaseproovi analüüsidega ning leida võimalikku orgaanilist materjali, mis võiks viidata kunagi eksisteerinud elule.

Novembri lõpus paneb külm Phoenixi tööperioodile punkti, juba praegu on planeedi taevalaotust jälgiv Phoenixi laserkiir leidnud taevast langemas lumehelbeid.

Loe varasemaid Novaatori lugusid Phoenixi missiooni edusammude kohta: Phoenix leidis Marsilt vett

Phoenix leidis Marsilt jääpuru

Marsi pinnas ajas Phoenixi segadusse

Phoenixi esimesed ülevõtted Marsist GALERII

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. October 2008, 09:28
Otsi:

Ava täpsem otsing