Soomlased panevad taimerakud ravimeid tootma

02. oktoober 2008, 10:35

Soome riiklik tehnoloogiauuringute keskus
(VTT) hakkab koordineerima suurt Euroopa Liidu teadusprojekti SmartCell, mille
eesmärgiks on arendada meetodeid ravimite tootmiseks taimerakkude abil, kirjutas
Eesti Geenikeskus.

Taimed toodavad suurt hulka keemilisi ühendeid, mida nimetatakse sekundaarseteks metaboliitideks. Need ained ei ole hädavajalikud taime kasvuks ja paljunemiseks, ent on siiski taimele kasulikud.

Harilikult aitavad need ained taimel olelusvõitluses toime tulla, näiteks pakuvad kaitset taimekahjurite eest või hõlbustavad paljunemist (värv- ja lõhnaained). Sekundaarsete metaboliitide valik looduses on väga lai ning nende hulgas leidub ohtralt kasulike omadustega, näiteks ravimina kasutatavaid ühendeid. Enamik sellistest ainetest on piisavalt keeruka keemilise ehitusega, et neid oleks võimalik mõistliku hinnaga sünteetiliselt valmistada.

Kui siiani on ravimtaimedest ravimite tootmisel põhiülesandeks olnud ainete efektiivne eraldamine ja ümbertöötlus, siis tänu teaduse edusammudele taimebiotehnoloogias ja -molekulaarbioloogias on tulevikus võimalik suurendada huvipakkuvate ainete tootlust taimes või stimuleerida taimi tootma hoopis uusi ühendeid.

Niinimetatud ainevahetustehnoloogia abil on võimalik optimeerida sünteesiprotsesse rakkudes, muutes need pisikesteks keemiatehasteks.

SmartCell projekt koondab koostööpartnereid neljateistkümnest suurest Euroopa uurimisasutusest ning kahest suurest ja kolmest väiksemast tööstusettevõttest.

Soome tehnoloogiasiirde keskus VTT hõlmab kuut uurimisinstituuti ja annab tööd ligi kolmele tuhandele inimesele.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. December 2008, 18:28
Otsi:

Ava täpsem otsing