Teisipäev 28. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

IMF: rängim kriis 1930. aastatest

08. oktoober 2008, 17:17

Maailmamajandust ootab ees kasvu järsk
aeglustumine, hoiatab Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) oma täna avaldatud
värskes maailmamajanduse ülevaates, tuues põhjuseks "kõige ohtlikuma finantsšoki
1930. aastatest, mis arenenud finantsturge on tabanud".

"Olukord on erakordselt ebakindel ning riskid suured, et läheb veel halvemaks. Kõige kiiremas korras tuleb stabiliseerida finantsturud ning seejärel lootsida majandused läbi madala aktiivsuse perioodist, hoides inflatsiooni kontrolli all," kirjutab IMF.

Tuleva aasta maailmamajanduse kasvuprognoosi on IMF kärpinud 3%le veel juulikuus arvatud 3,9 protsendilt, millega see on nüüd madalaim kasvunäit 2002. aastast. Ka see prognoos on seotud suurte riskidega - tegelik kasv võib tulla aeglasem.

"Suured arenenud riigid on juba majanduslanguses või selle äärel ja isegi kui 2009. a peaks algama järk-järguline toibumine, saab tempo olema tavatult aeglane, kuna seda pärsib võimenduse kokkutõmbumine finantsturgudel," kirjutab IMF.

Selliste väljavaadete juures on tõenäoline, et inflatsioonisurve annab järgi. Kui nüüd nafta hind jälle tõusule ei pööra.

Maailma suuremate arenenud riikide SKP kasv on tuleval aastal madalaim 1982. aastast, paisutades töötute armeed Jaapanist Islandini. Selle aasta 1,5%se SKP kasvuga võrreldes on arenenud tööstusriikide majanduskasv IMFi värske prognoosi järgi tuleval aastal vaid 0,5%. Euroalal prognoosib IMF majanduskasvu aeglustumist tänavu 1,3 protsendile ja tuleval aastal 0,2 protsendile.

Majanduskasv pidurdub ka arenevates riikides, jäädes mitmel puhul madalamaks majanduse potentsiaalsest kasvutempost. Ka inflatsioon on jätkuvalt probleemiks. Venemaa majanduskasvu prognoosi on IMF tulevaks aastaks kärpinud 5,5 protsendile ning Hiina prognoosi 9,3 protsendile. Indiale prognoositakse majanduskasvu 6,9%.

Finantsturul jääb IMFi hinnangul olukord raskeks. Ehkki IMF eeldab oma prognoosis, et USA ja Euroopa riikide abinõud olukorra stabiliseerimiseks annavad tulemusi, jääb teise tehingupoole risk veel esialgu "erakordselt kõrgeks", mis pidurdab likviidsuse taastumist.

Teguritest, mis aitaksid kaasa majandusolukorra järkjärgulisele tervenemisele 2009. a teisest poolest, nimetab IMF toormehindade stabiliseerumist ning lootusi, et USA kinnisvaraturg saab põhjast läbi. See aitaks pidurdada eluasemelaenudega seotud varade väärtuse kahanemist finantssektoris.

Prognoosi paikapidamist ohustavad eelkõige kaks tegurit: finantsturud ei rahune ning laenukriis kujuneb sügavamaks ja pikaajalisemaks kui põhiprognoos ette näeb ning et langus USA ja Euroopa kinnisvaraturul kujuneb arvatust rängemaks ja pikaajalisemaks.


ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. October 2008, 12:26
Otsi:

Ava täpsem otsing