BÖRS: Ameerika aktsiaturgudel jätkub langus

10. oktoober 2008, 23:59

Ühendriikide aktsiad langesid juba
kaheksandat päeva järjest kui Dow Jonesi indeks tegi läbi kõigi aegade suurima
kõikumise punktide arvestuses.

Standard Poor`s 500 lõpetas oma halvima nädala alates 1933 aastast kui kartused, et finantskriis viib maailmamajanduse tervikuna langusse viisid Morgan Stanley, CBS Corp´i ja Exxon Mobili aktsiad rohkem kui 8 % võrra alla. Dow Jones toibus rohkem kui 697 punkti suurusest langusest ning tõusis 322 punkti viimasel kauplemistunnil kui teatati, et Lehman Brothers Holdingsi varade pankrotioksjon ei suurenda krediidikaotusi, kirjutas Bloomberg.

“Praegusel hetkel on investorid keskendunud lihtsalt oma päevaga toime tulemisele ning turgu juhivad emotsioonid ja kuulujutud” leidis Ridgeworth Investmentsi vanemstrateeg Alan Gayle.

Standard Poor`s 500 libises 1,2 % võrra allapoole lõpetades päeva 899,32 punktiga. Dow Jones kaotas päeva lõpuks 128 punkti ning lõpetas päeva 8451,19 punkti juures. Nasdaq kasvas aga päeva jooksul 4,69 punkti võrra, olles kauplemise lõpuks 1649,51 punkti. Iga kümne tõusnud aktsia kohta new Yorki börsil langes 11 aktsiat.

Euroopa ja Aasia põhilised indeksid tegid kõigi aegade suurima languse kui Venemaa, Indoneesia ja Ukraina börsidel peatati kauplemine, vähendamaks selle aasta jooksul aktsiaturgudelt juba 25 triljonit dollarit ära viinud ülemaailmsete negatiivsete trendide mõju. Ühendriikide presidendi G.W.Bushi teade, et riik kasutab “suurt hulka erinevaid vahendeid” hoidmaks tagasi langust, ei omanud aktsiaturgudele erilist mõju.

S P 500 kaheksapäevane järjestikune kaotus on selle indeksi suurim alates 1996 aastast. Selle nädala langus viis nii S P 500 kui Dow Jonesi indeksid rohkem kui 40 % võrra allapoole eelmise aasta oktoobri rekordtasemest.

Aktsiate kindlustemise hind on suurel kiirusel ülespoole kihutanud jõudes uute rekorditeni kuna kardetakse, et krediidikriis põhjustab veel ebaõnnestumisi.

New Yorki Börs ja Nasdaq võivad kehtestada ajutise piirangu lühikeseks müümisele. Ühendriikides lähiajal avaldatava plaani kohaselt ei tohi kolme päeva jooksul lühikeseks müüa aktsiaid, mis päevaga on langenud 20 %.

Amalüütikud ennustavad S P 500 indeksi moodustavatele ettevõtetele 7,5 % suurust kolmanda kvartali kasumilangust, eelmine nädal pakuti languseks veel 5,6 %. Finantsettevõtete kasumite langust ennustatakse aga hoopis 74 % suuruseks.

Euroopa Stoxx 600 kukkus 7,5 %, tehes sellega nädala languseks 22%, mis on suurim alates sellest kui alustati aktsiahindade jälgimist 1987 aastal, kui ettevõtted ja analüütikud jäävad ettevaatlikuks ennustades rasket majanduslangust.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. October 2008, 23:59
Otsi:

Ava täpsem otsing