Eneseimetlejad pürivad võimu juurde

10. oktoober 2008, 11:51

Nartsissistlike kalduvustega inimestele
meeldib juhtida. Värske uuring leidis, et oma võimete ülehindajad satuvad suure
tõenäosusega juhtpositsioonidele nii poliitikas kui majanduses.

Kuid juhtimiskirg ei tee neist veel häid liidreid. Uuringust selgub, et eneseimetlejatest juhid ei suuda olla teistest põrmugi paremad, kirjutas LiveScience.

Nartsissistidele on omane egoism ning oma annete ja võimete ülehindamine, samas ei ole neil empaatiat teiste inimeste suhtes. Samas rõhutavad uurijad, et nartsissism ja kõrge enesehinnang ei ole üks ja seesama.

„Kõrge enesehinnanguga inimesed on võluvad ja enesekindlad, kuid nad on ka hoolivad ning nad soovivad lähedust,“ ütles uuringut juhtinud Ohio ülikooli psühholoog Amy Brunell. „Nartsissistid on enesekesksed ning neil jagub tähelepanu vaid enese jaoks, nad ei hooli teistest.“

Seega pole tema sõnul midagi üllatavat selles, et eneseimetlejatest saavad juhid. Neile meeldib võim, nad on egoistlikud, tavaliselt võluvad ja ekstravertsed. Paraku ei tee need omadused neist ilmtingimata head juhti.

Ajakirja Personality and Social Psychology Bulletin järgmises numbris ilmuv artikkel põhineb kolmel uuringul, millest kaks viidi läbi üliõpilaste ning üks ärivaldkonnas juhtide hulgas.

Esimeses uuringus täitsid 432 tudengit isiksuseomaduste teste, muuhulgas uuriti seal ka nartsissistlikke omadusi. Seejärel jagati kõik vastajad neljaliikmelistesse rühmadesse, mille ülesanne oli valida tudengiedustuse esimees.

Need, kelle puhul testid olid näidanud enam nartsissistlikke isikuomadusi, väljendasid valmimistel rohkem soovi saada rühma juhiks. Nad väitsid, et juhtisid arutelu ning teised võtsid neid selle käigus juhina.

Teises uuringus paluti neljaliikmelistel tudengirühmadel ette kujutada olukorda, kus nad on pärast laevahukku sattunud asustamata saarele. Neil oli ülesanne valida laevalt välja 15 eset, mis aitaksid neil saarel ellu jääda.

Jällegi püüdlesid nartsisstlike joontega isikud arutelu juhtima, pidasid endid juhtideks ning ka teised nägid neis juhte.

Juhivõimete hindamiseks vaadeldi koostatud esemete nimekirju valikuga, mille oli kokku pannud USA armee ellujäämiskursuste ekspert. Ilmnes, et nartsissistid ei olnud põrmugi paremad teistest, kel pole nii enesekeskseid isikuomadusi.
Kolmandas uuringus osalesid ühe ülikooli õppeprogrammiga liitunud ärijuhid. Jällegi pandi kokku neljaliikmelised grupid, kes pidid otsustama, kuidas kasutada ülikoolile ühe firma poolt annetatud raha.

Arutelude jälgimisel ilmnes, et nartissistlike isikuomadustega isikud kippusid ohje haarama.

Brunelli sõnul peab see uuringutes ilmnenud tendents paika ühiskonnaelu paljudes valdkondades alates poliitikast ning lõpetades Wall Streetiga. „Näiteks on korduvalt näidatud, et Ameerika Ühendriikides presidendikandidaadiks saamiseks peavad isikul olema nartsisstlikud isikuomadused. Ma oleks väga üllatunud, kui mõnel kandidaadil poleks nartsisstlikke isikuomadusi keskmisest rohkem.“

„Mitmed uuringud on näidanud, et nartsissistlikud juhid kipuvad tegema riskantseid ja kerglasi otsuseid ning nad võivad juhina olla väheefektiivsed või tekitada isegi kahju, lisas ta“

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. October 2008, 09:21
Otsi:

Ava täpsem otsing