Soome ei näe pankade päästekava vajadust

14. oktoober 2008, 13:56

Soome ei kiirusta pankade päästeplaane
koostama, kuid on vajadusel selleks valmis, kinnitab peaminister Matti
Vanhanen.

Sarnaseid meetmeid kui need, milles euroala liidrid 12. oktoobril kokku leppisid, kasutab Soome "ainult juhul, kui Soome pangad seda vajavad," ütles Vanhanen uudisteagentuurile YLE.

Reitinguagentuur Moody's on Soomes tegutsevatele pankadele nagu Danske Bank, Nordea ja Pohjola andnud reitingu Aa1, mis on vaid üks pügal allpool kõrgeimat investeerimisjärgu reitingut. Reitingu väljavaade on stabiilne, vahendas Bloomberg.

Praeguses maailma finantsturge laastavas tormis on Soome üks paremini vastu pannud riik, milles on oma osa ka üheksakümnendate aastate alguse kriisikogemuses. "Need 45-aastased, kes olid panganduskriisi ajal pankades juhtivatel kohtadel, on sellest palju õppinud," ütles Vanhanen. "Nad on viimased 15 aastat käitunud palju ettevaatlikumalt," jätkas ta.

Samuti on Soomele seekord abiks kuulumine Euroopa Liitu ning ühisraha euro.

Kui aga üheksakümnendatel aastatel panganduskriis Soomet tabas, oli olukord hoopis teine. Toona töötas panganduses 82 000 inimest, millest oleks piisanud 20 miljoni inimese teenindamiseks, ütles Soome keskpanga toonane nõukogu liige Esko Ollila. Seda oli neli korda rohkem kui Soomes elanikke. Kolmandik ettevõtetele antud laenudest oli 1991. a valuutalaenud. Kriisi lahendamiseks võttis valitsus üle enam kui 40 väikepanka ja koondas nende hapud varad eraldi üksusesse. Panganduses töötajate arv kahanes 90nendatel poole võrra.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. October 2008, 11:35
Otsi:

Ava täpsem otsing