Nanotehnoloogiline leiutis kiirendab uute antibiootikumide leidmist

15. oktoober 2008, 15:50

Bakterite pinnamolekulidega kaetud
imepisikeste ränipulkade tehnoloogia võimaldab rakukesta lõhkuvate
antibiootikumide leidmist kiirete sõeluuringutega.

Kui lahuses esineb nendele pinnamolekulidele tugevalt seostuv antibiootikumikandidaat, tekib 500 mikromeetri pikkustes ja ühest otsast kinnitatud ränipulkades paine, mida on võimalik tuvastada pulkadele suunatud laserkiire peegeldumisnurga muutusega, kirjutas Eesti Geenikeskus New Scientisti vahendusel.

Meetodi testimiseks kasutati vankomütsiini, antibiootikumi, mis on jäänud üheks viimaseks efektiivseks vahendiks paljude ravimresistentsete bakterite (näiteks multiresistentne stafülokokk MRSA, ehk nn haiglabakter) vastu.

Vankomütsiin tapab bakterid nii, et haakub nende rakukestale ega lase sel ülejäänud raku tempos kasvada, kestas tekib pinge ning bakter läheb lõhki.

Kuigi antibiootikumide arvestuses aeglaselt, tekib on mikroobidel resistentsus ka vankomütsiini suhtes ja seetõttu tuleb suure rahvusvahelise terviseriski maandamiseks kiirelt leida uusi antibiootikume.

Seni antibiootikumide leidmiseks kasutatud testimine bakterikultuurides võtab aga päevi (aeglaselt kasvavate pisikute nagu tuberkuloositekitaja puhul kauemgi), mis mikroobide kiire evolutsiooniga võidu jooksmiseks pole enam piisav. Suurbritannia teadlaste poolt ajakirjas Nature Nanotechnology kirjeldatud meetod võimaldab antibiootikumikandidaatide selekteerimist minutite jooksul.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. October 2008, 09:21
Otsi:

Ava täpsem otsing