Reede 24. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Finantskriisist edasi majanduskriisi

16. oktoober 2008, 07:48

Üle kolme triljoni dollari kriisiabi
pankadele on maailma finantsturgudel hullema ära hoidnud, kuid rõõmustada on
vara - ees on tõsine majanduskriis, mis tõi eile maa peale tagasi ka börsid.

Kriisi epitsentriks jääb USA, kuid ka Euroopa suurimas majandusruumis Saksamaal prognoositakse heal juhul nullkasvu. Toormehindade langus tumestab arenevate riikide väljavaateid.

Tuntud kriisiprohvet, New Yorgi ülikooli professor Nouriel Roubini näeb siiski tunneli lõpus valgust, mis pole lähenev kiirrong.

Valuline langus

"Kahju on juba sündinud ning maailma majandus ei suuda ära hoida valulist langust, kuid (keskpankade ja valitsuste - toim) kiire käitumine hoiab ära kümnendipikkuse stagnatsiooni, mis tabas Jaapanit pärast kinnisvara- ja aktsiaturu mullust lõhkemist," ütles Roubini. Ta prognoosis U-kujulist stsenaariumi, kus kriisist tullakse välja pooleteise kuni kahe aastaga.

USA majandus on juba languses - valitsuse äsjane 250 miljardi dollariline rahasüst pankadele seda ära hoida ei jõua. Kolmandas ja neljandas kvartalis kahaneb USA SKP vastavalt 0,2 protsenti ja 0,8 protsenti pärast 2,8protsendilist kasvu teises kvartalis, prognoosivad agentuuri Bloomberg analüütikud.

Vaja veel toetusi

Ronald Reagani ajal USA keskpanka juhtinud Paul Volcker, kes perutava inflatsiooni toona kontrolli alla sai, soovitab USA valitsusel niigi sügavas defitsiidis eelarvest majandust veelgi toetada.

"Majanduse kiiret toibumist ei ole mõistlik oodata. Päästmiseks peab defitsiit veelgi kasvama," ütles Volcker Singapuris toimunud konverentsil.

Inflatsioonimuret kohe pole

Kriisiabi pankadele nimetas Volcker "ebameeldivaks", kuid "vajalikuks" abinõuks, et finantsturgude stabiilsus taastada. Majanduslangus aga tähendab seda, et jõupingutused likviidsuse taastamiseks ei too kohe inflatsiooni.

"Lähiajal ei ole inflatsioon probleem," ütles Volcker, "kuid me peame hoolega valvel olema, kui me langusest välja jõuame".

Tusatuju mitmel mandril

Euroalal on halvim ees, prognoosib Unicredit ökonomist Aurelio Maccario, pidades silmas tööstustoodangu kahanemist ja tööpuuduse kasvu. Neljandas kvartalis võib euroala SKP taas kahaneda. BNP Paribas prognoosib USA, euroala ja briti majanduses langust vähemalt kolm kvartalit järjest.

Saksamaal kärpisid majandusinstituudid äsja 2009. aasta kasvuprognoosi 1,4 protsendilt 0,2 protsendile. Pidur on laenukulude kasv, kinnisvaramulli Saksamaal ei ole. Ärimehed eesotsas autotöösturitega on tuleviku suhtes sünges meeleolus.

Arenenud riikide organisatsioon OECD prognoosib üheaegset vähikäiku maailma kümnes suurimas majandusruumis.

Arenevatest riikidest jätkab tõusul Brasiilia, kuid Hiina, Venemaa ja India võtavad kasvuhoogu maha. Aasiat lööb finantskriis eelkõige kaubandussidemete kaudu - nii kahanevad Singapuri ja Jaapani SKP lääneriikidega samas tempos.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. October 2008, 14:56
Otsi:

Ava täpsem otsing