Minister Seeder eksnõuniku pärast riigikogus vaibal

20. oktoober 2008, 12:33

Põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder
vastab täna riigikogus arupärimisele, mis puudutab tema endise nõuniku Alar
Oppari pistisevõtmise kahtlustusi ja võimalikku huvide konflikti seoses tööle
asumisega paljude kalandusettevõtete juhatusse.

IRLi põllumajanduspoliitika ühele peaideoloogile, põllumajandusministri endisele nõunikule Alar Opparile on esitatud kahtlustus pistise võtmiseks. Oppar töötas ministri nõunikuna alates Seederi ametisse asumisest kuni tänavu aprilli keskpaigani. Seejärel asus Oppar tööle Taani ärimees Thorben Gronkjaeri kalandusettevõttesse.

Oma nõunikuksolemise aja jooksul promos Oppar aktiivselt Gronkjaeri plaani rajada Audru kanti hiiglaslik 1,5 miljardit krooni maksev kalakasvatus. Töökohti peaks uus kalaettevõte looma kuni 400 ning 10 000 tonnise kasvatuse maht ületaks Eesti kalakasvatuse praegust aastatoodangut rohkem kui 15 kordselt – praegu kasvatatakse Eestis ligikaudu 600 tonni kaubakala aastas.

Umbes samasse ajajärku, kui Eesti avalikkus sai teada hiigel kalakasvatuse rajamise plaanist, langeb ka Eesti Kalanduse Arengukava väljatöötamine, kirjutavad rahvaliitlastest riigikogu liikmed oma arupärimises. Kuni aastani 2013 on Eesti kalandussektorit võimalik Euroopa Kalastusfondist toetada 1,3 miljardi krooniga. Koos Eesti riigi kaasfinantseeringuga teeb see keskmiseks aastaseks toetussummaks ligikaudu 230 miljonit krooni. Toonane ministri nõunik Oppar ei varjanud, et investorite soov on saada võimalikult palju kalandustoetusi.

Praegu kuulub IRLi liige Alar Oppar 18 kalandusfirma juhatusse ja ütleb, et tema vastu esitatud kahtlustused on absurdsed. "Minu tänaseid sissetulekuid käsitletakse kui pistist," ütles ta. "Olen veendunud, et süüdistus vajub kokku. Ma pole teinud midagi sellist, milles mind süüdistatakse."

Oppar ütles, et ta ei tegelenud kalandusvaldkonnaga oma nõunikuaja jooksul üldse. "Ma pole lihtsalt pädev tegema selle valdkonna seadusi, kalanduse arengukava aga oli juba siis valmis, kui ma tööle asusin," lisas ta. "Ma tegelesin hoopis Maaelu Arengu Kavaga."

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. October 2008, 15:36
Otsi:

Ava täpsem otsing