Teisipäev 25. oktoober 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Venemaa, Iraan ja Katar loovad gaasitroika

21. oktoober 2008, 12:00

Venemaa, Iraan ja Katar, mille
territooriumil on enam kui pool maailma gaasivarudest, otsustasid moodustada
"gaasitroika" tõhusamaks koostööks gaasi tootmisel ja uute leiukohtade
hõlvamisel, teatas Gazprom.

"Otsustasime luua tehnilise komitee ning üks selle missioone saab olema projektide läbivaatamine, mida on võimalik kolmepoolselt rakendada," ütles Gazpromi tegevjuht Aleksei Miller, kes kohtus täna Teheranis Iraani naftaministri Gholamhossein Nozari ja Katari naftaministri Abdullah bin Hamad al-Attiyahiga. "Võib öelda, et täna loodi kaalukas gaasitroika," jätkas ta.

Iraani naftaministri formuleeringus sündis täna konsensus "gaasi-OPECi" loomiseks. "Tegime olulisi otsuseid," ütles Nozari. "Gaasi-OPECi loomise järele on olemas nõudmine ning ka konsensus selle sammu astumiseks," ütles ta.

Euroopa ja USA on hoiatanud taolise liidu eest, mis võib õõnestada maailma energiajulgeolekut ning luua võimalused gaasi hinnaga manipuleerimiseks. Iraan näiteks tahaks kujundada selle foorumi rohkem OPECi laadseks organisatsiooniks, mis otsustab tootmismahtude üle ja mõjutab ka hindu globaalsel turul.

"Kui jumal tahab, siis kinnitatakse järgmisel gaasi eksportivate riikide kohtumisel organisatsiooni loomine," ütles Katari energiaminister Abdullah al-Attiyah.

Venemaa, mis on suurim gaasi eksportija maailmas, on korduvalt mõista andnud oma huvi luua ka gaasi eksportijatest OPECi laadis grupp, kuhu kuulusid Iraan, Katar, Venezuela, Nigeeria, Alþeeria, Egiptus, Indoneesia ja Liibüa. Venemaa endine president ja tänane peaminister Vladimir Putin on "gaasi OPECi" ideed nimetanud "huvitavaks", kuid enne on vaja põhjalikku analüüsi, vahendas agentuur Reuters.

Gaasitootjate koostööd on vaja eelkõige tarnete kindlustamiseks, kuna uute maardlate hõlvamise ja torujuhtmete rajamisega on seotud väga suured kulud, ütles läinud kuul Saksa ärimeestega kohtumisel Venemaa energiaminister Sergei Ðmatko.

Venemaa, mis on Saudi Araabia järel suuruselt teine naftatootja, on ilmutanud kasvavat huvi ka tihedama koostöö vastu naftat eksportivate riikide organisatsiooniga OPEC. Täna peaks Moskvasse saabuma OPECi peasekretär Abdulla el-Badri, et kohtuda Ðmatko ja teiste valitsuse ametnikega, kirjutas Bloomberg.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. December 2008, 16:59
Otsi:

Ava täpsem otsing