Sarkozy soovib Euroopale oma riiklikku investeerimisfondi

22. oktoober 2008, 12:07

Nii nagu on investeerimisfondid Hiina
riigil, Norral ja naftat tootvatel riikidel, peaks taoline riiklik
investeerimisfond olema ka Euroopal, mille rahaga osta praegustelt madalatelt
tasemetelt üles Euroopa firmade aktsiaid, et need ei satuks välismaise kontrolli
alla.

Ühtlasi oleks see riikidele hea teenimisvõimalus, kui aktsiad jälle tõusule pööravad, ütles ELi tänase eesistujariigi Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy eile Strasbourgis Euroopa Parlamendis.

„Ma ei taha näha, et Euroopa kodanikud ärkavad paari kuu pärast ja avastavad, et Euroopa firmade omanikud on mitte-Euroopa investorid, kes on aktsiaid ostnud võileiva hinna eest,“ ütles Sarkozy. „Võib-olla on praegu hetk, kus luua meie oma riiklikud investeerimisfondid,“ vahendas Bloomberg.

Euroopa Dow Jones 600 indeks on 2007. a juuli tipust kaotanud peaaegu poole oma väärtusest. Langus kulmineerus perioodil 6.-10. oktoobrini, mil indeks kukkus 21%.

Euroopa suurim riik Saksamaa on ettepaneku suhtes skeptiline.

Saksamaa kiitis paar kuud tagasi heaks seaduse, mille eesmärk on kaitsta kodumaiseid ettevõtteid soovimatute ülevõtmiste eest. Nii ei leia Saksamaa täna lisameetmete järele vajadust, ütles valitsuse pressiesindaja Ulrich Wilhelm.

Lisaks on Euroopa riikide valitsused lubanud pankadele rahasüstideks ja laenude garanteerimiseks sadu miljardeid eurosid, mis vähendab võimalusi investeerida teiste sektorite ettevõtetesse. „Meil lihtsalt ei ole raha,“ ütles Commerzbanki peaökonomist Jörg Kraemer. Samuti näib Sarkozy olevat seisukohal, et kõik riiklikud investeerimisfondid on halvad. „Seda arvamust ma ei jaga,“ ütles Kraemer.

Euroopa Komisjon ei ole algatanud eelnõud piirangute seadmiseks välismaistele riiklikele investeerimisfondidele. Seisukoht on, et piisab n.ö käitumiskoodeksist.

Läinud nädala tippkohtumisel arutati ka võimalikku abi Euroopa autotööstusele vastuseks USA valitsuse otsusele toetada oma tootjaid 25 miljardi dollari ulatuses sooduslaenudega. Euroopa abi on võimalik ka muudes „võtmesektorites“ nagu ehitus, kui see puudutab näiteks energiasäästlike elamute ehitamist, ütles eile Euroopa Komisjoni president Jose Manuel Barroso detaile täpsustamata.

Sarkozy rõhutas oma esinemises ka soovi luua Euroopa Keskpangale vastukaaluks Euroopa „valitsus“, mis koordineeriks majandusküsimusi ja koosneks euroala riikidest. Sarkozy sõnul võiksid nende riikide valitsusjuhid sagedamini kokku saada, nii nagu tehti hiljuti finantskriisile lahendusi otsides. Seni on taolist koostöövormi kasutanud euroala rahandusministrid.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. October 2008, 12:07
Otsi:

Ava täpsem otsing