Väikeettevõtjad: meie hoiused tuleb tagada

Piret Reiljan 22. oktoober 2008, 16:28

Kuigi Euroliit võib väikeettevõtjate
hoiuste tagamise muuta liikmesriikidele senisest kohustusest hoopis
vabatahtlikuks, peavad firmajuhid riiklike tagatiste säilitamist oluliseks ja
kindlustunnet pakkuvaks.

Euroopa Liidu komisjon on tulnud lagedale hoiuste tagamise direktiivi muutmise eelnõuga, millega muuhulgas nähakse tulevikus kohustuslikuna ette ainult eraisikutele kuuluvate hoiuste tagamine.

„Väikefirmadel, kes peost suhu elavad, võiks küll olla mingi piirini nõudmiseni hoiused tagatud,“ sõnas aastaid Äripäeva gaselli topis silma paistnud veokite ja haagiste müüja Euro Truck Trade Center AS juht ja üks omanikest Peep Nork.

Nork toonitas, et kui suur korporatsioon leiab vahendeid, et osaleda juristidega pankrotiprotsessis või oodata raha kättesaamisega paar aastat, siis väikefirma võib olulise garantii kadumine siruli võtta küll.

„Lüpsilehma tapame ära ja kõik piimajoojad jätame alles?“ küsis väikefirmade hoiuse tagatuse võimaliku kadumise peale teraviljatoodete hulgimüügiga tegeleva Myllyn Paras OÜ Baltikumi esindaja Indrek Jürimets. Ta lisas, et hoiuste riiklik tagamine on kindlasti väikeettevõtjale tähtis, kuna just ettevõtjad pakuvad eraisikutele tööd ja tagavad nende ellujäämise.

„Tore, kui hoiused tagatakse töövõtjatele, aga kui tööandjale ei tagata, siis võib olukord pöörduda selliseks, et tööline jääb lõpuks tööta,“ mõtiskles Jürimets.

Sõiduõpet pakkuv OÜ Autosõit juht ja üks omanikest Illimar Maasing arvas, et mida rohkem kindlustunnet pakub riik väikeettevõtjale, seda parem. „Muidugi pean ma hoiuste tagamist ettevõtjana tähtsaks, samas näen praegu kasumlikumaidki võimalusi raha paigutamiseks kui hoiustamine. Näiteks põhivarasse investeerimine või miks mitte vaba raha tagatise alusel välja laenamine,“ märkis Maasing.

Ehitusmaterjale tootva Masterlux OÜ juht Indrek Tuulik nentis, et tema arvamus ei loe ilmselt suurt midagi, kui riik otsustama hakkab. „Selge see, et tore oleks, kui meie hoiuseid ka tulevikus tagataks, aga mis reaalsuses tuleb, see on iseasi. Minu soovid siin ei loe. Eks riik tõmbaks väikeettevõtja kindlustunnet vähendades ka endal kõri ümbrust koomale,“ rääkis mees.

Euroliidu maades peagi arutluse alla tulev direktiivi muutmise eelnõu jätab igale liikmesriigile küll õiguse tagada erandina ka teiste, näiteks väikeste ja keskmiste ettevõtete hoiuseid, kuid seda vaid tingimusel, et teistele hoiustajatele väljamaksete tegemine ei takista ega pikenda eraisikutele tehtavaid väljamakseid.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. October 2008, 16:27
Otsi:

Ava täpsem otsing