Masendava aja head otsused

Mariliis Pinn 28. oktoober 2008, 07:44

Juba kuid on inimesed arutanud, kui raske
aeg praegu on, kui halvasti kõik on, kui kiiresti turud kukuvad ja suured pangad
oma uksed sulgevad. Ja prognoosidki ei näita lähitulevikus mingit õitsengut.

Mis siis teha? Kas jäädagi halama või otsida võimalusi, kuidas halvad olukorrad ja suurte rahvamasside väga must meelestatus võivad julgetele vaba raha omanikele häid võimalusi pakkuda?

Õnn soosib julgeid, öeldakse.

Selle kinnituseks toob ajakiri BusinessWeek näite Londoni börsist Teise maailmasõja ajal. Ajal, mil Saksamaa tungis Poolasse, Taani, Hollandisse, Belgiasse ja Prantsusmaale, sukeldus aktsiaturg sügavustesse. Ning kui meeleolud olid õige mustad, juunis 1940, mil Hitler tegutses Pariisis, algas aktsiaturu järsk ja pikk tõus.

Oli investoreid, kes mingil moel tunnetasid tulevasi ilusamaid aegu ning teenisid sellega päris korralikult.

Kes ei riski, see šampanjat ei joo. Igatahes, kuni lugeja ei ägise liigse laenukoorma all, on kriisid ning muud natuke hirmsad ja segased ajad väga hea võimalus mõne hästi läbimõeldud julge sammuga väga palju võita.

Ilmselt tuleks oma näpud heaga eemale hoida ettevõtetest, kelle tulevikuväljavaated sõltuvad oluliselt krediidi kättesaadavusest. Või ettevõtetest, mis tegelevad luksuskaupadega, mis tavapäraselt jäävad esimesena ostmata, kui tarbijad, kes enam pangalaenu lihtsalt kätte ei saa, sisseostude asemel pigem säästma püüavad hakata.

Kasvab töötus, sest paljud suuremad ja väiksemad ettevõtted on sunnitud koondama või pankroti välja kuulutama.

Kuna oma kaadrit on kokku tõmmanud ka väga mainekad tugeva töötajaskonnaga ettevõtted, on tööturul vabalt silkamas palju oma ala spetsialiste.

See tähendab võimalust mitte veel põlvili surutud ettevõtetele oma veidi kehvema kvaliteediga töötajad välja vahetada tõsiste liigamängijate vastu.

Lisaks on tööta väga palju ehitajaid, kes said oma oskusi kinnisvarabuumi ajal korralikult lihvida. Lugesin ühest austraallasest, kes nüüd laseb endale Las Vegase lähedale hiilgaslikku elamist ehitada, sest see on lihtsalt praegu nii odav! Töötajad on nõus väiksema sissetulekuga, peaasi et on sissetulek. Ja paljud materjalid on samuti odavas väljamüügis.

Nagu varemgi neil lehekülgedel kirjutatud, on aktsiate hinnad langenud uskumatult madalale. See ei tähenda kohe ostusoovitust ükskõik-millele, enne suuremat ostu võiks ettevõtte rahalisele seisukorrale ja plaanidele siiski pilgu peale heita. Kasumlikkus on vähenenud koos aktsiahindadega, aga alati mitte samavõrra. Ning osta tasub enne põhja saavutamist, et täie tõusuga kaasa minna.

Kahtlemata ei saa kohe uljaspäisena tegudele tormata. Kui hakkad enda võimeid üle hindama, lõpetad suure tõenäosusega üsna halvasti. Merrill Lynchi investeerimisstrateeg Richard Bernstein soovitab hoida kainet meelt ja suhtuda realistlikult oma riskitaluvusse.

Need, kes juba väikeste kaotuste järel öösiti magada ei saa ning tähelepanelikumalt nööripoodides ringi vaatavad, on tõenäolisemad müüma halvimal võimalikul ajal, juhul kui varade väärtus veelgi kukub.

Bernstein annab nõu panna raha valitsuse võlakirjadesse (tasub muidugi vaadata, mis valitsust täpselt usaldada) ning sektoritesse ja ettevõtetesse, keda valitsus toetuseta ei jäta (siinkohal ei taha ma tõmmata mingit paralleeli valitsuse abipakettidega).

Majanduslanguse ajal toimuvad ettenägematud sündmused ja väga suure kiirusega. Seega, kuna keegi tegelikult ei tea, mis võiks toimuma hakata, tasub olla kohanemisvõimeline.

Parimaid investeeringuid on tihti leitud kõige masendavamatel aegadel, rääkis Bostoni varahaldaja CMO juht Jeremy Grantham ning lisas: "Kui sa just pole veendunud, et saabub maailma lõpp, on praegu käes sajandi turg."

Fondijuhtidest soovitajad väärika kogemusega

* Jean-Marie Eveillard Rahamaailmas tegelenud pea 50 aastat. Praegu juhib First Eagle Globali fondi, mille aastane tootlus viimase 10 aasta jooksul on 11,6%. Ettevaatlik, rõhutades, et rõhutud majandusseisus langevad ka ettevõtete kasumid 30-40%.

* Bill Fries Jälgitavatest fondijuhtidest kaotanud enim - sel aastal üle 43%. Viimase 10 aasta tootlus siiski 9,3%. Enda sõnul ettevaatlik, panustab ettevõtetesse, mida tema meeskond on mõnda aega soosinud ja analüüsinud.

* Tom Marsico Astus üle kriisi lävepaku 15protsendilise raha osakaaluga portfellis. Ütleb, et turg on sama odav kui 1981. aasta augustis, mil langev turg lõppema hakkas.

* Robert Rodriguez FPA Capitali juht. Oma rallisõiduhobiga riski armastav mees eraelus, kuid rahaga tegeledes pigem ettevaatlik. Rääkis juba aastaid enne kriisi tegelikku algust, et katastroof on ukse ees ning juba jaanuaris 2004 hakkas kasvatama oma investeerimisportfellis raha osakaalu. Oktoobris hakkas uuesti aktsiaid ostma, seda umbes aastase vaheajaga. Otsib n-ö puhaste bilanssidega ettevõtteid, kus raha rohkem kui kohustusi.

* Wally Weitz On alati kuulanud kuulsa Warren Buffetti õpetusi ning neid järgida püüdnud. Praegu ootab raskete aegade jätkumist, mistõttu investeerib enda arvates kindlatesse aktsiatesse.

* David Winters Tema juhtitav fond on alates loomisest 2005. aastal suutnud järjekindlalt üle mängida S P 500 indeksi.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. October 2008, 08:18
Otsi:

Ava täpsem otsing