Facio Ehituse juht: vastuvoolu ujuda ei saa

29. oktoober 2008, 14:31

Facio Ehituse juhatuse esimehe Toomas
Trompi sõnul vähenevad ehituses kõigil ettevõtetel mahud ning kasumi
vähenemiseks tuleb valmis olla.

"Majandustulemused olid normaalsed, kui võtate üheksa kuu kasumi ja protsendi. Neljas kvartal on alati olnud parem,“ kommenteeris Tromp tänaseid ettevõtte majandustulemusi. „Ajalooliselt on nii olnud, et ehituses on neljas kvartal olnud see aeg kui tõmmatakse otsi kokku ja kui liigub rohkem raha,“ lausus Tromp.

Neljanda kvartali kasumi tasemeks peab Tromp 6-7%, kasumimarginaal 8% sel aastal ilmselt täis ei tule. Kuid Tromp arvab, et see on ka loomulik, sest kinnisvarakasum on oluliselt vähenenud. Ehituskasum püsib ettevõtte juhi sõnul vanal tasemel. “Mõningane kasumivähenemine tuleb,“ lisas Tromp.

Analüütikute ja ettevõtjate sõnul püsib järgmisel aastal majandussurutis ning nii ehitus- kui ka kinnisvaraettevõtted näevad näguripäevi. „Järgmise aasta osas on meil selge nägemus, turud üleöö ju ei muutu. Täna on ehitusturg oluliselt rahunenud ja on ette näha, et mahud järgmisel aastal vähenevad,“ lausus Tromp ning ennustas uueks aastaks ettevõttele ehitusmahtude vähenemist viiendiku võrra.

Kuid Trompi sõnul piisab Eesti turul ettevõttele ühest suurest objektivõidust, mis võib tulla ka juhuslikult ning olukord peale seda kohe ka muutub. Kuid Facio ehitus on tema sõnul valmis paarikümne protsendiliseks ehitusmahu vähenemiseks.“Üldises majanduslanguses ei saa ju kuidagi vastuvoolu ujuda,“ märkis Tromp, kuid lisas, et töötajaid ettevõte vähendada ei plaani.

Aina keerulisemaks muutuvad ilmastikutingimused ehitusturul on nii mõnedki väikeettevõtjad ahastusse viinud. Kui varasemalt alltöövõtjad Trompile ise otse ei helistanud, siis nüüd on nii mõnedki helistanud ja nõu küsinud. „Töömahud vähenevad ja selletõttu on seda raskem leida. Kui paari aasta jooksul ma ei mäletagi, et mõni alltöövõtja oleks helistanud, et kuule, ega teil midagi ei ole, siis nüüd on teisiti,“ lausus Tromp.

"Turg on turg ja kui mahud vähenevad, siis tuleb selle eest võidelda, ka meie ei saa ju kedagi eelistada," märkis Tromp ning lisas, et määrav on ikka hinna ja kvaliteedi suhe. Selliseid kriteeriume nagu tutvused ja sõbrad ei ole. Tromp soovitas ettevõtete juhtidel pigem lasta lahti need, kes ei tööta nii palju, teha tööd väiksema jõuga, kuid efektiivsemalt.

Facio juht ei usu, et lähemal ajal Eestis üldse massilist ehitamisperioodi tuleb. "Ehitusturg pole ju nii palju kukkunud. Ehitada on ikka vaja, kuid praegu on raha kättesaamisega keeruline. Nii riigil kui ka erainvestoritel," lausus Tromp ning lisas, et aasta 2010 ja pigem oktoober on see aeg, kui asjad hakkavad tõsisemalt edasi liikuma. "Vaevalt varem, sest igasugune protsess tahab natukene aega ka laagerdada," lisas ta.

Aasta 2009 tuleb ettevõtte juhi sõnul raske aasta, kuid Facio on Trompi sõnul sellega arvestanud. "Me oleme selleks valmis. Ei tasu praeguses kontekstis väga suuri asju ette võtta. Ma ei usu, et jutt on kasumlikkuse osas protsentide mõttes, vaid just summades, sest need hakkavad kindlasti vähenema," märkis Tromp. Ühtegi projekti Facio ehitus tema sõnul külmutada ei plaani.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. October 2008, 11:03
Otsi:

Ava täpsem otsing