Millal algab elu?

29. oktoober 2008, 17:15

Rahvusvahelisest küsitlusest ilmneb, et
maailma eri piirkondades on vägagi erinev arusaam sellest, millal bioloogilises
mõttes algab inimese elu.

USAs Colorado osariigis tuleb uuel nädalal hääletusele konstitutsiooniparandus, mille järgi on embrüol õigused alates viljastamise hetkest.

Kui osariigi valijad seda seisukohta toetavad, siis keelab see osariigis abordid ning ilmselt jõuab sama küsimus hääletusele veel paljudes USA osariikides, kirjutas New Scientist.

Kuid Colorados hääletusele tulevat seisukohta, et inimelu algushetk on viljastamine, toetas küsimustikule vastanutest vaid 22,7 protsenti.

Enim toetust leidis seisukoht, et elu algab hetkest, kui lootel tekivad südamelöögid – sel arvamusel oli 23,5 protsenti vastanutest. Kolmandaks jäi seisukoht, et elu algab hetkega, mil loode jõuab emakasse – 15 protsenti vastanutest.

Üldse oli eri riikides vastajaid kokku üle 650 ning nad said teha linnukese sobiva vastusevariandi juurde ning valida variantidest mitu endale sobivat.

Colorado konstitutsiooniparandus ei sätesta mitte ainult seda, et inimelu algab viljastamisega, vaid ka, et sellest hetkest saab rääkida isikust, kellel on samasugused Ameerika Ühendriikide konstitutsiooniga tagatud inimõigused.

Kuid erinevates vastajate rühmades olid arvamused vägagi erinevad. Rooma-katoliiklased näiteks toetavad enim seisukohta, et elu algab hetkest, mil spermatosoid ja munarakk kohtuvad (31 protsenti vastanutest). Kolmandik juute, 29 protsenti agnostikuid ja 27 protsenti moslemeid peab elu alguseks hetke, mil lootel tekivad südamelöögid. Kunstliku viljastamisprotseduuri läbiteinud paaride seas on seda meelt 38 protsenti.

Suurbritannia vastanutest 13 protsenti peab elu alguseks spermatosoidi ja munaraku kohtumishetke, 43 protsendi arvates algab elu südamelöökide tekkimise hetkest. Austraallased on enamasti arvamusel, et elu algus on viljastamishetk – spermatosoid ja munarakk kohtuvad, vaid väike osa – 7 protsenti peab selleks hetkeks südamelöökide algust.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

Vaata kogu kava
Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. January 2009, 17:18
Otsi:

Ava täpsem otsing