BÖRS: investorid kehastunud pullideks

Mait Jüriado 31. oktoober 2008, 16:55

USA turud on reedel tõusnud. Lõpule jõuab
rekordiline languskuu.

Dow Jonesi tööstuskeskmine tõusnud 104 punkti ehk 1,92%, S P 500 +2,09% ning Nasdaq 1,65%.

Föderaalreservi juht Ben Bernanke teatas täna oma kõnes, et vailtsus peab jätkama juhirolli praeguses majandussituatsioonis. Bernanke sõnul oli valitsuse poolt päästetud Freddie Maci ning Fannie Mae päästmine õige samm ning vastasel juhul oleks see süvendanud finantskriisi ning läinud maksumaksjale oluliselt rohkem maksma.

Oktoober, mis on rekordiline languskuu, hakkab lõpule jõudma. S P 500 on kaotanud oktoobrikuus 18% oma väärtusest, mis on suurim kuine kukkumine peale 1987 aastat.

USA valimistulemuste ajalugu näitab, et aktsiatel on parem võimalus kosumiseks kui kukkumiseks. Alates 20. sajandi algusest on Dow Jones tööstuskeskmine tõusnud keskmiselt 9,8% kaheteistkümne kuu jooksul peale valimistulemusi, mil demokraadid on võimule tulnud. Statistika näitab ühtlasi, et Barack Obamat toetab 52% ameeriklastest kui John McCaini 41%. Toetusprotsendid on pärit vahemikust 25. kuni 29. oktoober.

Täna teatati ka mitme USA makronäitajad. Tööjõukulud USAs tõusid ajavahemikul juulist septembrini 0,7%. Samasugune tõus on olnud viimased kaks kvartalit.

Täna avaldati USA tarbijakulutuste septembrikuu näitaja, mis näitab nõrgenemise märke. Septembris vähenes tarbijate kulutused 0,3% augustikuuga võrreldes. Näitaja kukkus esimest korda peale kaht aastat ning langus oli suurim peale 2005. aastat. Samas püsisid numbrid juulis ning augustis. Septembrikuu nõrgenemine on tingitud selgelt raskenenud krediidiolukorrast ning töötuse kasvu tõusust USAs.

Täna hilisõhtul kõneleb ka USA föderaalreservi esimees Ben Bernanke.

Dow tööstuskeskmise komponent General Motors (GM) on indeksi suurim luuser. Aktsia hetkel -4,42%.

Vidomängude tootja Electronics Arts (ERTS) on eelturul kõvasti kukkunud peale tänast kvartalikahjumi teatamist ning tulevikuprognooside kärpimist. Aktsia hetkel tugevas miinuses 17,13%.

American Express co. (AXP) koondab 7000 inimest, et kärbida oma ärikulusid. Ettevõtte tegevjuhi Kenneth Chenaulti sõnul aitab see neil üle elada praegust majanduskeskonda, millist pole aastakümneid nähtud. Aktsia terve päev tõusnud ning hetkel plussis 5,22%.

Eile teatas peale turu sulgemist oma kvartalikahjumist Sun Micro (JAVA). Kolmanda kvartali kahjum ulatus 1,68 miljardi dollarini. Aktsia hetkel -12,48%.

Samuti teatas kiibitootja Intel (INTC), et praegune majandusolukord kahjustab oluliselt nende äritegevust. Aktsia hetkel +0,14%.

Jaapan alandas intresse 20 baaspunkti. Paljud ootasid 25e punktilist alanemist. Uus intressimäär on 0,3%.

Nafta on kosunu NYMEXil olles tõusus 3%. Barrel maksab 67,9 dollarit.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. November 2008, 15:51
Otsi:

Ava täpsem otsing