BÖRS: nädal tõusis, kuu kukkus

Mait Jüriado 31. oktoober 2008, 22:07

USA indeksid lõpetasid oma nädalase
suurima tõusu peale 1974. aastat.

Dow Jonesi tööstuskeskmine tõusis 144 punkti ehk 1,57%, S P 500 +1,54% ning Nasdaq 1,32%.

Täna vedasid tõusu finantssektori aktsiad, mis on kaotanud sel aastal pool oma turuväärtustest. Sel kuul on kadunud umbes kolmandik aktsiaturgude varast kogusummas umbes 10 triljonit dollarit. Pangad on krediidikriisis kaotusi saanud või maha kandnud juba 680 miljardit dollarit.

Föderaalreservi juht Ben Bernanke teatas täna oma kõnes, et valitsus peab jätkama juhirolli praeguses majandussituatsioonis. Bernanke sõnul oli valitsuse poolt päästetud Freddie Maci ning Fannie Mae päästmine õige samm ning vastasel juhul oleks see süvendanud finantskriisi ning läinud maksumaksjale oluliselt rohkem maksma.

USA valimistulemuste ajalugu näitab, et aktsiatel on parem võimalus kosumiseks kui kukkumiseks. Alates 20. sajandi algusest on Dow Jones tööstuskeskmine tõusnud keskmiselt 9,8% kaheteistkümne kuu jooksul peale valimistulemusi, mil demokraadid on võimule tulnud. Statistika näitab ühtlasi, et Barack Obamat toetab 52% ameeriklastest kui John McCaini 41%. Toetusprotsendid on pärit vahemikust 25. kuni 29. oktoober.

Täna teatati ka mitu USA makronäitajat. Tööjõukulud USAs tõusid ajavahemikul juulist septembrini 0,7%. Samasugune tõus on olnud viimased kaks kvartalit.

Täna avaldati ka USA tarbijakulutuste septembrikuu näitaja, mis näitab nõrgenemise märke. Septembris vähenes tarbijate kulutused 0,3% augustikuuga võrreldes. Näitaja kukkus esimest korda peale kaht aastat ning langus oli suurim peale 2005. aastat. Samas püsisid numbrid juulis ning augustis. Septembrikuu nõrgenemine on tingitud selgelt raskenenud krediidiolukorrast ning töötuse kasvu tõusust USAs.

Dow tööstuskeskmise komponent General Motors (GM) oli täna indeksi suurim luuser. Aktsia lõpetas päeva miinuses 4,61%.

Vidomängude tootja Electronics Arts (ERTS) kukkus täna kõvasti peale tänast kvartalikahjumi teatamist ning tulevikuprognooside kärpimist. Aktsia lõpetas päeva -17,85%.

American Express co. (AXP) teatas,et koondab 7000 inimest. Ettevõtte tegevjuhi Kenneth Chenaulti sõnul aitab see neil üle elada praegust majanduskeskkonda, millist pole aastakümneid nähtud. Aktsia käitus terve päeva ilusti ning lõpetas päeva plussis 5,53%.

Eile teatas peale turu sulgemist oma kvartalikahjumist Sun Micro (JAVA). Kolmanda kvartali kahjum ulatus 1,68 miljardi dollarini. Aktsia lõpetas -13,04%.

Samuti teatas kiibitootja Intel (INTC), et praegune majandusolukord kahjustab oluliselt nende äritegevust. Aktsia sulgedes -0,86%.

712 Lääne ettevõtte kasumid, kes on avalikustanud oktoobris oma majandustulemused, on kukkunud keskmiselt 3,9%. Analüütikute 2,2 protsendilisele prognoosile on tublisti lisa tulnud.

MSCI World indeks, mis koosneb 23e arenenud riigi turgudest, on oktoobris kukkunud 20%. See on peale 1970. aastat rekordiliselt madal tulemus ühe kuu tootluse kohta.

Maailmas on oktoobris kukkunud kõik aktsiaturud v.a Pakistan, mis tõusis 0,1%. Kõige hullemini on läinud Argentiinal, Bulgaarial ning Peruul - kõik kukkunud rohkem kui 37% ühe kuu jooksul.

Arenevad turud on kaotanud oktoobris 28% oma väärtusest vaatamata sellele, et sel nädalal on turud rallinud 20%. Venemaa Micex on tõusnud sel nädalal peaaegu 38%.

Turud Aasias tõmbasid hinge. Jaapani Nikkei -3,59%. Hongkongi Hang Seng -2,52%. Hiina SSC Composite -1,97%.

Eilse Hiina, Hongkongi ja Taiwani intressikärpega ühines täna ka Jaapan. Uus intressimäär on 0,3% (varasem 0,5%). Euroopa keskpanga president Jean-Claude Trichet teatas 27. oktoobril, et võivad samuti alandada intresse järgmisel nädalal.

Autotootja Mazda kukkus täna Tokyos 14%. Ettevõtte kärpis tuluprognoosi 29% viidates kõrgetele materjalikuludele ning kukkuvale automüügile USAs.

Täna jahtusid meeleolud Euroopas. Londoni FTSE 100 +2%, Saksamaa DAX +2,4%, Prantsusmaa CAC 40 +2,33%, Soome OMX -0,27%, Rootsi OMX -1,11%, Venemaa Micex +0,63%, RTS +1,93%.

Nafta tõusis NYMEXil 2,68%. Barrel maksab 67,72 dollarit.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. November 2008, 23:08
Otsi:

Ava täpsem otsing