Laupäev 3. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Marsi sond Phoenix lõpetab igaveseks töö

03. november 2008, 17:13

USA kosmoseagentuuri NASA insenerid
üritavad iga hinna eest hoida veel sidet mais planeedil Marss maandunud sondiga
Phoenix, kuid kalli kosmoseaparaadi päevad on paraku loetud

Eelmise nädala lõpul katkes side täielikult, kuid nädala lõpus õnnestus side siiski taastada. Iga päevaga, mis ka Marsi põhjapooluse piirkonnas muutuvad aina külmemaks ja pimedamaks – sealgi tuleb talv, läheneb ka Phoenixi viimne tööpäev, kirjutas Nature.

Lähenev Marsi talv tähendab, et Phoenixit energiaga varustavad päikesepaneelid suudavad toota vähem elektrit. Missiooni juures töötavad teadlased loodavad siiski, et mõned viimased eksperimendid õnnestub veel lõpetada. Näiteks olid ilmastikuvaatlused kavandatud kestma veel ka novembrikuus.

Eelmisel nädalavahetusel programmeeriti Marsi robotkäele viimane seeria liigutusi. Näiteks peab maandur võtma veel pinnaseproove sellest õhukesest pinnakihist, mis katab Marsilt avastatud jääd. Phoenix on kogunud Marsil terve rea pinnaseproove, neid oma pardal asuvas laboris kuumutanud ja analüüsinud, nii on leitud märke veest, kuid märgid orgaanilisest elutegevusest on seni leidmata.

Marsilgi on taevas üha pilvisem ja seega töötavad päikesepatareid väga väikesel võimsusel. Ühtlasi on kätte jõudnud ka Phoenixi-missiooni kõige külmemad ilmad – öösiti langeb temperatuur kuni 100 °C. Seega tuli sisse lülitada soojendus, mis patareisid töös hoiaks, see aga kulutab niigi nappi energiavaru.

Nii otsustati üks kütteseade välja lülitada, tänu sellele seadmele töötasid mitmed teadusaparaadid. Kokkuhoitud energiaga on võimalik hoida töös veel ülejäänud Phoenixi toimivaid osi.

Energiasäästu puudutavad käsuread läkitati 28. oktoobril Phoenixi suunas, kuid selleks ajaks oli sondi energiavarustus kukkunud alla kriitilise piiri ning seade on puhkerežiimis, mis tähendab, et tööle hakkab see vaid kaheks tunniks, et võtta kontakti Marsi orbiidil tiirlevate tehiskaaslastega. Selles režiimis töötav Phoenix oli ühtlasi võtnud kasutusele varuelektroonika, mistõttu kütteseadme väljalülituskäsu edastamisel tekkis häire.

Teisel katsel õnnestus mõlemad kütteseadmed välja lülitada, kuid võibolla oli juba liiga hilja ning Phoenixi akud on viimase piirini tühjad. 29. oktoobril püüti Marsi orbiidil tiirleva tehiskaaslase abil veel sondiga ühendust saada, kuid see ei õnnestunud. Järgmisel päeval tehtud uus katse ei õnnestunud.

Reede õhtul sai Marsi orbiidil tiirlev satelliit Odyssey lõpuks kustuvalt maandurilt signaali.

Sideprobleemid on kindel märk sellest, et missioon on jõudmas lõpule. Viimastel tööpäevadel on maandur võimeline töötama vaid puhkerežiimis ning selle vastu pole maapealses juhtimiskeskuses võimalik enam midagi ette võtta.

Loe ka Novaatori uudised maandur Phoenixi tööst Marsil

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. December 2008, 13:13
Otsi:

Ava täpsem otsing