Läti keskpanga reservid sulavad

04. november 2008, 11:08

Läti keskpank on kuu ajaga lati kursi
kaitseks kulutanud peaaegu kümnendiku keskpanga valuutareservidest ning kui
selline tempo jätkub, on reservid vähem kui aastaga otsas.

Läti latt on seotud euroga kursiga 0,702804 ning lubatud kõikumisruum on +/- 1%. Nüüd tuleb sellise lahenduse eest maksta sõna otseses mõttes kõrget hinda, kirjutas majandusleht Biznes Baltija.

Kogu oktoobrikuu vältel on Läti keskpank lati tugioste teinud. Viie nädalaga kulutas pank 390 miljonit eurot ehk ca 500 miljonit dollarit, et latti lubatud kõikumisvahemikus hoida. Septembri lõpus olid Läti keskpanga valuuta- ja kullareservid 6,239 miljardit dollarit. Kuuga kahanesid varud 8%.

Parex Varahalduse presidendi Robert Idelsoni sõnul sunnib keskpanka eurode ees latte ostma väliskaubanduses valitsev olukord. „Me impordime ikka veel kaks korda rohkem kui ekspordime. Ärimeestel on vaja tellitud kauba eest eurodes maksta, nii nad vahetavadki latid valuutaks,“ ütles ta.

Varem kui majandusse tuli pidevalt juurde välismaist laenuraha, pidi keskpank latti hoidma liigse tugevnemise eest. Nüüd on globaalse kriisi tõttu juurdepääs välisvahenditele praktiliselt suletud.

Idelson usub, et lati tugioste ei tule keskpangal siiski enam kaua teha ja reservid ei lõpe. „Majanduse jahtumisega väheneb lõhe impordi ja ekspordi vahel ja mõne kuu pärast on väliskaubandus tasakaalus,“ ütles ta.

Seda trendi kinnitab ka statistika. Keskpanga andmeil oli jooksevkonto defitsiit teises kvartalis kahanenud 15,9%le SKPst võrreldes 25%ga läinud aasta kolmandas kvartalis.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. November 2008, 13:35
Otsi:

Ava täpsem otsing