Nestor: Padari volituste suurendamine on IRLi PR-aktsioon

04. november 2008, 17:09

Riigikogu sotsiaaldemokraatide fraktsiooni
esimehe Eiki Nestori hinnangul on Mart Laari suu läbi esitatud ettepanekud
riigieelarve kulude üle valvamisel rahandusminister Ivari Padarile suurem voli
anda IRLi meisterlik PR-aktsioon.

Järgneb Eiki Nestori kommentaar:

„Need kaks ettepanekut olid pigem selleks, et ajakirjanikud saaks Eiki Nestori käest arvamust küsida. Ja see tuli Laaril hästi välja. Ja see ei ole esimene kord. Ja see ei jää viimaseks korraks.

Asjaolu, et eelarve koostamise üheks alustalaks on Eesti võimalikult kiire liitumine euroga, peaks olema kõigile teada juba kevadest. Sellest on korduvalt räägitud. Kui see poleks nii, oleks valitsuse võimalused toimetada majanduslanguse tingimustes palju suuremad ja me ei peaks Maastrichti kriteeriume silmas pidama. Selge soov ja pingutused eurole ülemineku nimel on kindlasti positiivne ka Eesti majandusele.
Laari ja IRL-i ettepanekud on märgilised. Valitsusel on ja oli ja saab ka tulevikus olema võimalus tulude-kulude vahekorras kavandatust erineva tulemuse korral esitada riigieelarve eelnõu Riigikogule muudatustega. Näiteks teha ka tulude ja kulude kärpe eelnõu, kui vaja. Seda ei pea valitsusele omaette paragrahviga meelde tuletama. Valitsus teab seda isegi.

Teisest ettepanekust. Minu arvates ei esita riigieelarvet Riigikogule ei peaminister ega rahandusminister vaid valitsus tervikuna. Ehk siis kõik ministrid koos ja igaüks neist eraldi vastutavad tehtavate kulude mõistlikkuse eest. Ei ole loogiline, et rahandusministrile antakse volitused otsustada alates teatud kulu tasemest, kas see on mõistlik või mitte.

Kui on vajalik uute teadmiste pinnal, näiteks tulude või kulude osas teha riigieelarves täpsustusi, siis neid on alati võimalik arutada. Tehtav parandus peaks olema sisuga, mitte ilma selleta. Sisulisi asju on SDE alati valmis arutama.“

IRLi esimees Mart Laari tegi eile koalitsiooninõukogus ettepaneku täiendada eelarveseadust kahe punktiga, mille eesmärgiks on fikseerida 2009. aasta riigieelarve defitsiidi lagi, et eelarvemiinus ei paisuks suuremaks Maastrichti 3protsendilisest defitsiidikriteeriumist, mis võib saada takistuseks liitumisel euroga.


Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. November 2008, 18:52
Otsi:

Ava täpsem otsing