FOTOD: kui ärimehed telemajja jõudsid, oli Obama võit ilmne

05. november 2008, 12:13

Kui ettevõtjad ja muud USA saatkonna
külalised täna varahommikul telemajja jõudsid, et otse-eetris jälgida USA
presidendivalimiste tulemuste selgumist, oli demokraat Barack Obama edumaa juba
ilmselge.

„Minu jaoks on vahe John McCaini ja Barack Obama vahel üllatuslikult suur. Tulin siia lootes, et asi on põnev ja nii öelda 50:50 viimase hetkeni, aga kahjuks on kõik juba otsustatud,“ ütles Eesti tööandjate keskliidu volikogu esimees Enn Veskimägi. „Sümpaatia oli mul pigem McCaini poolel."

"Mis majanduse käekäiku puutub, siis ega siin pole vahet, kas on Obama või McCain. Võluvitsa pole kummalgi. Majandus vajub ikkagi veel sügavamale ja läheb mitmeid aastaid, enne kui see taas tõusule läheb,“ ütles Veskimägi.

Ka ASi Martinson Trigon Venture Partners juhtiv partner Allan Martinson tunnistas, et hoidis veel paar kuud tagasi pöialt McCainile. „See ideoloogia, mida kannab McCain, iseendaga hakkama saamise, n.ö kapitalistlikum ideoloogia on mulle kui ettevõtjale südamelähedasem,“ ütles Martinson. „Samas saan ma aru, miks Ameerika tegi sellise valiku ja usun, et see on ka õige valik. „Riik vajab ühendamist, ühte emotsionaalset jõudu, mis edasi viib.“

Martinsoni sõnul olid McCainil kõik eeldused võita, kuid saatuslikuks sai majanduskriisi puhkemine, milleks ta ei olnud valmis. Samuti asepresidendi valik, mis „oli pehmelt öeldes intellektuaalselt huvitav“ ning kolmandaks närvi kaotus, mis muutis McCaini kampaania viimases otsas väga negatiivseks. „Ta muutus iseenda destruktiivseks jõuks ja selle nahka see kõik läks,“ ütles Martinson.

Äripäeva küsitletud Eesti ettevõtjad ei arva, et demokraatide võit presidendivalimistel ning vasakleeri positsioonide tugevdamine USA Kongressis Ameerika senist majandusfilosoofiat kuigivõrd muudaks ja riik vasakule „kreeni“ vajuks.

„Üks president üksinda ei juhi midagi. Ameerikas on ärimaalilmas juhtivas ja määravas rollis palju tarku inimesi ja küllap nad aru saavad mida tuleb teha,“ ütles U.S. Invest omanik suurärimees Urmas Sõõrumaa.

„Kui üks partei saavutab absoluutse võimu mõlemas kojas, eks ta ole ohtlik natuke. Tugev opositsioon on alati see, mis paremini edule viib. Aga president lubas eriti hoolikalt kuulata neid, kes temaga ei nõustu. Nii et loodame, et ikkagi kõik läheb hästi,“ ütles AS Balti Merekraatrid nõukogu esimees Viktor Siilats.

„Ma väga ei usu, et Ameerika vaba turumajanduse kursilt hakkab ära keerama, selleks istub vaba turumajanduse mõte ja demokraatia liiga kindlat inimeste sees. Bill Clintoni ajal ju ka majandus arenes ja toimis, kuigi ta oli demokraat. Miks nüüd Obama ajal peaks midagi teistmoodi minema,“ ütles Olympic Entertainment Groupi nõukogu esimees Armin Karu.

Riigikogu liige Jaanus Rahumägi ei usu samuti, et kapitalismi lipulaev USA vasakule tüüriks. „Ühel presidendil pole võimalik kogu Ameerika traditsiooni ümber pöörata,“ ütles ta. „See, mis enne valimisi lubatakse, ei kõlba pärast tarvitamiseks. „Milline saab olema presidendi meeskond, see on see, mis on märkide keel, mitte valimiskampaanias antud lubadused,“ ütles Rahumägi.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. November 2008, 12:29
Otsi:

Ava täpsem otsing