Läti valitsus omandas Parex banka aktsiate kontrollpaki

Liis Kängsepp 09. november 2008, 10:24

Läti riik otsustas laupäeval erakorralisel
istungil riigi kontrolli alla võtta Läti ühe suurima panga Parex banka, millel
on filiaal ka Eestis.

Läti ainus riigile kuuluv pank Latvijas Hipoteku Un Zemes Banka ehk Hüpoteegi- ja maapank ostab 51% Parexist 2 lati eest, teatas laupäeval Läti rahandusministeerium. Sümboolse tasu jagasid omavahel panga kaks suuromanikku Valeri Kargin ja Viktor Krassovitski, kellele seni kuulus kahasse 85% Parex banka aktsiatest.

"Tuli valida, kas lasta pank pankrotti või kindlustada panga stabiilsus,“ ütles rahandusminister Atis Slakteris laupäeval pärast otsuse teatavaks tegemist. „Kui valitsus poleks Parexile appi läinud, oleks see riigile maksnud miljardeid,“ tsiteeris agentuur Bloomberg. Kompenseerida tulnuks kõik hoiused kuni 50 000 euro ulatuses. Hoiuste mahu poolest on Parex Lätis esikohal. Pangas on hoiused ka mitmel suurel Läti riigifirmal nagu metsandusfirmal Latvijas Valsts Mezi AS, energiafirmal Latvenergo AS ning Läti televisiooni- ja raadiokeskusel.

Läti peaministri Ivars Godmanise sõnul tuli Parex riigi kontrolli alla võtta Läti finantssüsteemi kindlustamiseks ning otsus oli kooskõlas sammudega, mida on astunud teised ELi riigid oma pangandussüsteemi kaitseks. Esimesel võimalusel loodetakse aktsiad edasi müüa strateegilisele investorile.
Läti keskpanga juhi Ilmars Rimsevicsi sõnul Läti teisi panku Parexi probleemid ei ohusta. Valitsuse, keskpanga ja finantsjärelevalve hinnangul olid need eranditult tingitud ülemaailmsest finantskriisist.

Parexil on 775 miljoni euro väärtuses sündikaatlaene, mis tuleb tagasi maksta tuleval aastal. Nagu tunnistas Bloombergile Parex Banka asepresident Martins Jaunarajs napilt enne ülevõtu-uudise avalikustamist, ei toiminud sündikaatlaenude turg üldse. „Seda ei saa turuks nimetada“, ütles ta.
Teine põhjus oli Parexi hoiustajate seas puhkenud paanika, ütles Läti raadiole finantsjärelevalvekomisjoni juhi asetäitja Janis Brazovskis. Viimastel päevadel täheldati pangast suurt raha väljavoolu. Kokku võisid summad küündida kuni 60 miljonile latile, ütles ta.

Paanikasse sattusid peamiselt väikehoiustajad, kel oli pangas alla 50 000 lati. „Nemad jooksid kõige aktiivsemalt naabrite vahet ja levitasid kuulujutte,“ ütles Brazovskis. Ühtlasi väljendasid nad nii oma usaldamatust riigi vastu, mis on lubanud tagada kõik hoiused kuni 50 000 euro ulatuses.
Brazovskis rõhutas, et Parexi kliendid saavad vabalt oma kontosid ja pangakaarte edasi kasutada ning soovi korral pangast oma raha välja võtta, vahendas Läti Delfi.

Päev enne Läti valitsuse otsust Parexile appi minna alandas reitinguagentuur Moody’s Läti riigi reitingut, põhjendades seda ülemaailmse finantskriisi teravnemisega. „Likviidsuskriis põhjustab tõenäoliselt šoki Läti panganduses,“ kirjutas Moodys’e vanemanalüütik Kenneth Orchard oma kommentaaris. Orchard nimetas, et Lätis on mitmeid kohalikke panku, mis 2009. a riskivad likviidsuskriisi sattuda. „Kui Euroopa sündikaatlaenude turul olukorda 2009. a alguses ei parane, on valitsus ja keskpank võib-olla sunnitud pankadele appi minema,“ ütles ta. Päev hiljem prognoos täitus.

Novembri alguses ütles Läti keskpank, et tuleval aastal tuleb Lätil tagasi maksta või refinantseerida kokku 1,2 miljardi euro väärtuses sündikaatlaene.
Koos Läti riigi reitinguga kärpis Moody’s reedel ka Parex banka üle võtnud Hüpoteegi- ja maapanga reitingut, nimetades riskikohana kinnisvarasektorisse ja väikeettevõtetele antud suuri laene.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. November 2008, 17:59
Otsi:

Ava täpsem otsing