Laar: valitsuskoalitsioon otsustas kärpida 2009.aasta eelarvet

Mait Jüriado 17. november 2008, 17:52

Isamaa ja Res Publica Liidu esimehe Mart
Laari sõnul sõltub 2009. aasta riigieelarve kärpe suurus rahandusministri
esitatavast majanduskasvu prognoosist, mille suurus kujuneb selgelt väiksemaks
praegu eelarve aluseks olevast.

„Kuna eelarve eelnõu aluseks olnud prognoosid ei pea paika, siis oli koalitsiooni otsus eelarvet kärpida möödapääsmatu. Vastavalt kärpe suurusele tuleb vähendada ka rahvusliku koguprodukti suurusest või maksude laekumisest tulenevaid kulutusi,“ lausus Laar.

„See on kahtlematult valus, kuid möödapääsmatu otsus, mis toob kaasa ebameeldivaid kärpeid ka mitmetel IRLi jaoks prioriteetsetel aladel.“

Laari sõnul on Eesti prioriteet number üks üleminek eurole hiljemalt aastaks 2011.
Praeguste prognooside kohaselt võiks see olla võimalik, kuid seda vaid eeldusel, et Eesti suudab oma eelarve hoida Maastrichti kriteeriumitega ette nähtud piirides.

„Seetõttu tuleb eelarvetasakaalule allutada kõik teised sihid ning eesmärgid, olgu nad meile nii kallid kui tahes," sõnas Laar.

Selleks, et eurole 2011.aastal üle minna, tuleb Laari kinnitusel hoida eelarvet Maastrichti kriteeriumites, millele aitaks omakorda kaasa võimalikule defitsiidile ülempiiri panemine.

Tema sõnul tuleb riigieelarve seadusesse lisada punkt, millega seatakse puudujäägile selge lagi. Kui see väljub kokkulepitud raamidest, siis peab valitsus automaatselt esitama Riigikogule esitada negatiivne riigieelarve.

„Selline otsus toob valitsuskoalitsioonile kohustuse läbi arutada võimalikud kokkuhoiukohad ning seadused, mida nendeni jõudmiseks muuta tuleb," kommenteeris Laar.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. November 2008, 17:52
Otsi:

Ava täpsem otsing