Käo: suurettevõtjail pole erihuvisid

Kadrin Karner 18. november 2008, 00:00

"Eestis on kujunenud olukord, kus Eesti-Vene suhetest avalikult rääkimist peetakse kahtlaseks - sul peavad olema mingid erihuvid mängus. Ei ole meil mingeid erihuvisid," sõnas Käo.

Tema kinnitusel pole kiireid lahendusi. "Suhted on inimeste ja ettevõtjate vahel, kuid riiklik suhtlemine on ikkagi väga madal. Ürituse ainus eesmärk on avalikult sellest teemast rääkida," ütles ta. Käo sõnul tuleks paremad suhted, kui Eesti kirjutaks avalduse astuda Venemaa koosseisu. Mina olen Eesti-Vene suhete osas pessimist, ütles NG Investeeringute juht.

Samas nimetas assotsiatsiooni president Tiit Vähi end optimistiks, avaldades lootust, et viie aasta pärast on suhted paremad. "Võiksime teha kaks peamist lepingut, mitte kõiki korraga. Need on piirilepe ilma preambulata ja sõjahaudade kaitse kokkulepe," sõnas Vähi. Tema kinnitusel pole Eestil Venemaast ohtu karta, sest oleme ELi liige ja NATO liige.

ESEA soovitas kaaluda ajaloost tuttava valitsustevahelise ühise struktuuri loomist või leida muu tihedama läbikäimise võimalus täitevvõimu tasandil. Kutsume ühiskonda avatud diskussioonile Eesti-Vene suhete teemal, mille eelduseks on oma vigade tunnistamine ning tahe orienteeruda lahenduste leidmisele, seisab ESEA avalduses.

ESEA aastakonverentsil esinenud president Toomas Hendrik Ilves ütles, et valitsuse süüdistamisele ebakompetentsuses tuleb paratamatult vastulause, et mingid ärimehed on suurema kasumi nimel valmis Eesti maha müüma.

"Etteheitele, justkui oleksid Eesti-Vene suhted Eesti rumala käitumiseta palju paremad, võib vastuseks viidata Venemaa kõrge ametiisiku hiljutisele ütlusele, et kodakondsuse nullvariandita ei tule mingit olulist suhete paranemist," sõnas president. "Ja lisaks ka küsida, et kas näiteks nullvarianti rakendanud Leedu, Gruusia või Ukraina suhted Venemaaga on paremad," ütles ta.

Ilvese sõnul saavad kahepoolsed majandussuhted areneda kahe eelduse täitumisel. Esiteks ei tohi pooled seada üksteisele eeltingimusi sisepoliitika muutmiseks, teiseks ei pea suhete arendamise eelduseks ühes valdkonnas olema nõudmised hoopis teises valdkonnas.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:49
Otsi:

Ava täpsem otsing